Հալեպահայ ամուսինները սիրիական անուշեղեն են պատրաստում ու վաճառում
«Ես և ամուսինս ձեռք ձեռքի տված այս երեք տարի է Հայաստանում փորձում ենք մեր փոքրիկ գործը սկսելով առաջ գնալ»,-երեկ Կին ձեռներեցների երևանյան շաբաթի շրջանակներում կազմակերպած էքսպո ցուցահանդեսի ժամանակ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հալեպից եկած Յոլանդ Ռշտունին, ով զբաղվում է սիրիական անուշեղենի, թխվածքների փոքրիկ արտադրությամբ:
«Հալեպում չեմ աշխատել, տանտիկին եմ եղել, ամուսինս է աշխատել: Պատերազմի պատճառով եկանք Հայաստան և մեր փոքրիկ գործը սկսեցինք՝ ապրելու համար: Այստեղ վարձով ենք բնակվում, մեր տանն էլ պատրաստում ենք այս ամենը»,-պատմեց տիկին Յոլանդը:
Նրա ամուսինը՝ Ռաֆֆի Ռշտունին էլ նշեց, որ այստեղ շատ դժվար է որևէ գործ սկսելը. «Խանութ չունենք, տուն չունեինք, իսկ անտեղ ամեն ինչ ունեինք: Մենք այստեղ օրենքներին ծանոթ չենք, ուզում ենք մեզ օգնեն, որ հասկանանք ինչը ինչպես պետք է արվի: Այստեղ որ խանութում ուզում ենք վաճառել մեր ապրանքը, չեն վերցնում, ասում են, որ հարկայինով պետք է լինի»:
Նրանք նշեցին, որ վաճառքը կազմակերպվում է ցուցահանդեսներում, սոցցանցերով և հեռախոսով պատվերներ ստանալով:
Հարցին, թե արդյոք ցանկություն ունեն հետագայում Սիրիա տեղափոխվելու՝ ամուսինները նշեցին. «Ոչ: Մի քիչ խաղաղվի, գնանք մեր տունը, խանութը ծախենք, գանք այստեղ հաստատվենք»:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 8-ին մեկնարկել է Կանանց ձեռներեցության երևանյան շաբաթը, որը կազմակերպվել է Կին ձեռներեցների համաշխարհային ասոցիացիայի (FCEM.org) հովանու ներքո, որի լիիրավ անդամ է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան և ՀՀ կին ձեռներեցների ցանցը:
Երևանյան շաբաթի ընթացքում անց է կացվում միջազգային համաժողով, էքսպո ցուցահանդես և մի շարք այլ ճանաչողական ծրագրեր:

Aleppo-Armenian couple makes and sells Syrian sweets in Armenia
“My husband and I started our small business in Armenia three years ago and have been trying to move forward ever since,” Aleppo-Armenian Yoland Rshtuni, who has a small factory producing Syrian sweets and pastry, said in an interview with Panorama.am during an exposition held on the sidelines of the Women’s Entrepreneurship Week in Yerevan yesterday.
“I never worked in Aleppo. I was a housewife, and my husband was the breadwinner. Due to the war, we moved to Armenia and stated a small business to earn a living. We live here on rent and make the sweets at home,” Mrs. Rshtuni said.
Her husband, Raffi Rshtuni mentioned that it’s very hard to start any business in Armenia. “We don’t have a house or a store here, but we had everything in Aleppo. We don’t know the laws here. We want people to help us so that we understand what we have to do. When we want to sell our products, they tell us we have to pay taxes.”
They mentioned that they sell their products at exhibitions, on social networks and receive orders via phone calls.
When asked if they would like to move back to Syria in the future, the spouse replied: “No, we don’t want to. When peace is established, we’ll go back, sell our store and settle in Armenia.”
On June 8, the Women’s Entrepreneurship Week in Yerevan kicked off in Yerevan under the patronage of the International Association of Women Entrepreneurs (FCEM.org), the full-fledged members of which are the Armenian Young Women’s Association and the network of women entrepreneurs of Armenia.
The weeklong event includes an international conference, an expo and several other cognitive programs.