Աշխատելով թերությունների վրա՝ ձգտել կատարելության
Հյուրատնային և օթևանային բիզնեսը շատ կարևոր դեր է խաղում երկրի զբոսաշրջության զարգացման գործում: Ապրելով Հայաստանի գողտրիկ վայրերից մեկում՝ Հաղպատում, ձեռնամուխ եմ եղել բիզնեսի այս ճյուղը զարգացնելու գործին:
Հյուրատունը գործում է 2014թ., այն անվանակոչել եմ ճիշտ իր բնությանը համապատասխան ՝ «Եդեմ»: Սկզբնական շրջանում դժվարությունները շատ էին, հիմա էլ կան, սակայն դրանք միայն ինձ ոգևորում և առաջ են մղում: Հայաստանում դժվար է բիզնես զարագացնել, առավել ևս, եթե այն գործում է մարզում: Սակայն գիտակցում եմ, որ յուրաքանչյուր դժվարության հաղթահարում մի նոր հաջողության սկիզբ է:
Երբ տեղեկացա Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի և Եվրոպական միության կողմից իրականացվող«Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի մասին, որոշեցի մասնակցել և զարգացնել մասնագիտական գիտելիքներս՝ բիզնեսի ոլորտում:
Ծրագրի դասընթացների մասնակցությունը շատ առավելություններ տվեց. տեղում ծանոթացա այլ բիզնեսներով զբաղվող կանանց հետ, որոնց հետ փորձի փոխանակումը տվեց ցանկալի արդյունք: Շատ ավելի խորությամբ ուսումնասիրեցի բիզնեսի զարգացման քաղաքականությունը, միտումներն ու հեռանկարները:
Ծրագրի շնորհիվ ներկայացրեցի նաև իմ բիզնեսի զարգացման պլանը, որը հավանության արժանացավ հանձնաժողովի կողմից, և ստացա դրամաշնորհ: Դրա շնորհիվ հիմա արդեն կարողանում եմ մեծաթիվ զբոսաշրջիկների հյուրընկալել: Հիմա արդեն, զբոսաշրջիկներին հյուրընկալելուց բացի, կազմակերպում եմ նաև արշավներ դեպի Հաղպատ, Սանահին, Ախթալա, Դսեվանք և տարածաշրջանի այլ տեսարժան վայրեր: Ունենք նաև հեծանիվներ, ցանկության դեպքում կազմակերպում ենք նաև հեծանվային արշավներ: Հյուրատանը կից ունեմ նաև հողատարածք, որտեղ աճեցնում եմ տարբեր բանջարաբոստանային կուլտուրաներ և պատրաստում եմ հայկական ավանդական տարբեր ուտեստներ իմ հյուրերի համար: Առաջիկայում ցանկություն ունեմ հյուրատան ծառայությունների մեջ ներառել նաև վրանային քուն ծառայությունը, որը մեծ պահանջարկ ունի էքստրեմալ հանգիստ սիրող զբոսաշրջիկների շրջանում:

By working on mistakes to strive for perfection
Guest housing and accommodation business plays an important role in the development of tourism business. Living in one of the beautiful places of Armenia-in Haghpat, I have started to develop this branch of business.
The guest house was established in 2014, and I have named it “Edem” (Eden), the name stands for it essence. In the beginning there were many difficulties, they are still, but they only encourage me and make me move forward. It is difficult to develop a business in Armenia, especially in a region. But I realize that overcoming each difficulty leads to the beginning of new success.
When I learnt about the “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project implemented by Armenian Young Women’s Association (AYWA) and European Union, decided to participate and to develop my professional knowledge in the business sphere.
The participation in the Project trainings gave many advantages to me: I got acquainted with business women, the exchange of experience with whom gave the desired outcome. I got in-depth knowledge on business management policy, trends and prospects.
Thanks to the project I presented my business plan, which was approved by the committee and I received a grant. Thanks to this now I can host a great number of tourists. Apart from hosting tourists, I also organize hiking to Haghpat, Akhtala, Dsevanq and to other sights of the region. We also have bicycles, and we also organize biking and hiking. Next to the guest house I own a land where I grow crops and make Armenian traditional meals for my guests. For near future I plan to offer camping services, which has a high demand among extreme lover tourists.