Քաղաքացիական ակտիվություն ծրագիր
Բրիտանական խորհրդի Active citizens (Քաղաքացիական ակտիվություն) ծրագիրը միտված է միջմշակութային երկխոսության և գլոբալ քաղաքացիության կայացմանը: Ծրագրի տեսլականն է կերտել միջավայր, ուր մարդիկ կօգտագործեն իրենց ներուժն ու պատասխանատու կլինեն ներգրավվելու իրենց համայնքի զարգացման գործում տեղական և միջազգային մակարդակով: Սա է գլոբալ քաղաքացիների աշխարհը:
Active citizens ծրագիրը մեկնարկեց 2009 թվականին Միացյալ Թագավորությունում և Աֆրիկյան ու Ասիական 8 երկրում, այդ թվում Նիգերիայում, Նեպալում, Քենիայում, Բանգլադեշում և Պակիստանում:
2010 թվականին Հյուսիսային, Կենտրոնական, Հարավարևելյան Եվրոպայի 20 այլ երկներ և Իսրայելը սկսեցին ծրագրի իրագործումն իրենց երկրներում:
ACTIVE CITIZENS-Ը ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ
2010-2011 թվականներին Active citizens ծրագիրը մեկնարկում է Վայոց Ձորի մարզում` Եղեգնաձորում և հարակից գյուղերում: Ակնկալվում է, որ ապագայում ծրագիրը կիրականացվի Հայաստանի այլ մարզերում ևս: Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի Եղեգնաձորի մասնաճյուղի հետ համագործակցությամբ: Մենք ուրախ կլինենք համագործակցել այն գործընկերների հետ, ովքեր հետաքրքրված են ծրագրով:
Մենք աշխատում ենք համայնքի առաջնորդների և համայնքային կազմակերպությունների հետ (դպրոցներ, համալսարաններ, առևտրային միություններ, կուսակցություններ, տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, հանրային ծառայություններ մատուցողներ, փոքր և միջին բիզնես և այլն): Մենք հնարավորություն ենք ստեղծում համայնքի ներկայացուցիչներին աշխատել միասին` կամավորական հիմունքներով:
ԾՐԱԳԻՐԸ
Ծրագրի ընթացքում մասնակիցները
• կբացահայտեն ինքնությունը
• կարժևորեն բազմազանությունը և կփորձարկեն նոր հեռանկարներ ժողովրդավարական ներգրավվածության բնագավառում, կծանոթանան Միացյալ Թագավորության փորձին
• կստեղծեն միջազգային ցանցեր
• կզարգացնեն գլոբալ խնդիրները տեղական մակարդակով լուծելու ցանկությունը
• կդառնան ավելի փորձառու միջմշակութային հաղորդակցման բնագավառում, այդ հմտությունները կօգտագործեն համայնքային կյանքում, ինչպես նաև
• Միացյալ Թագավորությունը կներկայացվի որպես գլոբալ հարթակ և ռեսուրս ժողովրդավարական ներգրավվածության բնագավառում
Ծրագիրը կիրականցվի երեք փուլերով
• Տեղական դասընթացների անցկացման շնորհիվ կներկայացվեն գլոբալ քաղաքացիությունը, արդյունավետ աշխատելու հմտությունները: Մասնակիցները ավելի լավ կճանաչեն տեղական համայնքները և փոխադարձ կապերը գլոբալ մակարդակով: Դասընթացների ընթացքում մասնակիցները կծանոթանան ծրագրի կազմման, ծրագրի կառավարման, գումարների հայթայթման և ցանցեր ստեղծելու հիմունքներին: Դասընթացներից հետո մասնակիցներն իրենք կանցկացնեն դասընթացներ իրենց համայնքներում և իրենց ցանցերի համար
• Մասնակիցները կկազմեն և կիրականացնեն սոցիալական գործողությունների ծրագրեր` հաշվի առնելով իրենց ձեռք բերած հմտություններն ու գիտելիքները: Լավագույն գաղափարների իրականացման համար հնարավոր է ֆինանսավորում Բրիտանական խորհրդի կամ այլ հնարավոր հովանավորների կողմից
• Միջազգային փոխանակումներն ու ցանցերը մասնակիցներից մի քանիսին հնարավորություն կտան ծանոթանալ միջազգային փորձին: Անգլերենի իմացությունը պարտադիր պահանջ է լինելու այս փուլին մասնակցելու համար:
ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
Ուստի մենք փնտրում ենք մարդկանց և կազմակերպությունների
• սոցիալական արդարության գիտակցմամբ
• ձևավորված համայնքով և հանրապետական ցանցերով
• տեղական մշակույթի և ինքնության հստակ գիտակցմամբ
• մշտապես սովորելու և հորիզոններն ընդլայնելու պատրաստակամությամբ
• հաղորդակցվելու և մարդկանց ոգևորելու հմտությամբ
Մասնակցության համար 18-35 տարեկան Եղեգնաձորի և հարակից բնակավայրերի այն բնակիչները, ովքեր կարծում են , որ համապատասխանում են վերոնշյալ նկարագրություններին, պետք է մինչև 2010 թվականի հոկտեմբերի 15-ը լրացնեն դիմումի ձևը և հանձնեն Աննա Հովհաննիսյանին` Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի Եղեգնաձորի մասնաճյուղ: Մասնաճյուղի հասցեն է Վայոց Ձորի մարզ, Եղեգնաձոր, Գագարին 7:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար զանգահարեք (+374 0281) 2 20 40; (+374 091) 82 35 69 հեռախոսահամարներով կամ դիմեք Active citizens ծրագրի ղեկավար` Ինեսսա Մուրադյանին` էլ. հասցեին:

The vision of the project is a world in which people recognise their potential and exercise their responsibility to engage with others in the development of their communities at local and international level, i.e. a world of ‘Global Citizens’
Active Citizens was launched in 2009 in the UK and eight counties of Africa and Asia including Nigeria, Nepal, Kenya, Bangladesh and Pakistan.
In 2010 twenty other counties start the project in North, Central and South-East Europe and Israel.
Active Citizens in Armenia
In 2010-11 Active Citizens in Armenia will be piloted in Yeghegnadzor, Vayots Dzor and the nearby villages with possible future extension to other marzes of Armenia. The programme will be delivered in partnership with the Armenian Young Women’s Association Yeghegnadzor branch. We welcome other partners who are interested in joining our activities.
We will work with community leaders and through them, with their organisations and networks (schools, universities, trade unions, political parties, municipalities, public service providers, SMEs etc), bringing diverse community members together on a voluntary basis.
During the programme they will:
•Explore identity
•Increase value for difference and experience new perspectives (including UK perspective) on democratic engagement.
•Increase recognition of UK as a global platform and resource for democratic engagement.
•Form enduring international networks.
•Develop increased commitment to solving global issues at a local level.
•Become more skilled in cross cultural communication and dialogue and the role it plays in community action.
The programme will be delivered in three phases:
- Local training workshops will focus on global citizenship, working effectively with difference and agenda setting in order to achieve better understanding of the local community and global interdependency. The trainings will also cover such areas as project concept development, project management, social entrepreneurship, fundraising, effective networking etc.
- The trainings will be followed by cascading workshops delivered by the project participants in their own networks and communities.
- Social Action Projects will be planned and delivered by the participants based on what they learned and where they feel they can make a positive impact in their own community. The best project ideas might receive funding from the British Council or other potential sponsors.
- International exchanges and networking will provide some of the participants the opportunity to experience international practises and learn from other countries. *Knowledge of English will be a requirement for participation
- a value for social justice,
- established community and national networks,
- a strong sense of local culture and identity,
- commitment to life-long learning and broadening horizons,
- strong influencing and communication skills.
For more information about the project, please call (+374 0281) 2 20 40; (+374 091) 82 35 69 or contact Active Citizens Country Project Manager Inessa Muradyan` .