Կանանց ձեռներեցության շաբաթ՝ Երևանում
Հունիսի 8 -11-ը Երևանում ընթանում է կանանց ձեռներեցության շաբաթը: Երևանյան շաբաթը կազմակերպվել է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի և ՀՀ կին ձեռներեցների ցանցի նախաձեռնությամբ և Կին ձեռներեցների համաշխարհային ասոցիացիայի հովանու ներքո: Այն համաֆինանսավորվել է Եվրոպական միության կողմից: Կանանց ձեռներեցության շաբաթվա շրջանակներում կազմակերպվել է նաև «Նոր զարգացումների հեռանկար» կանանց ձեռներեցության միջազգային համաժողովը, որը տեղի ունեցավ հունիսի 8-ին:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աջեմյանն իր ելույթում ընդգծեց ԵՄ պատրաստակամությունը սատարելու Հայաստանին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում: «ԵՄ-ն Հայաստանի թիվ մեկ դոնորն է, որը սատարում է Հայաստանին ու Հայաստանի քաղաքացիներին, մասնավորապես կանանց: ԵՄ-Հայաստան համագործակցության շրջանակներում զգայուն տեղ է գրավում գենդերային հարցը, որովհետև մեր ընդհանուր արժեքներից մեկը հենց հավասարությունն է: ԵՄ-ն Հայաստանում իրականացվող ընթացիկ շատ ծրագրեր ունի, որոնք կապված են Հայաստանում կանանց իրավունքների հետ»: Համաժողովի նպատակն է ներկայացնել տարբեր երկրների կին ձեռներեցների հաջողված պատմությունները, կիսել նրանց մտքերը և փորձը, որպեսզի տեղացի և արտասահմանցի կանանց միջև ստեղծվի ապագա համագործակցության համար ամուր հիմք: Այն նաև շատ լավ հնարավորություն է ստեղծելու կապեր այն կանանց հետ, ովքեր կարող են ապագայում դառնալ գործընկեր, գտնել Հայաստանում ներդրումների ոլորտներ, լայնացնել ձեռներեց կանանց ցանցը՝ հասցնելու այն միջազգային մակարդակի: Հիմնական ներդրումային ոլորտներից են կրթությունը, մշակույթը, էներգետիկան, տուրիզմը, ՏՏ ոլորտը, հանքերի, քիմիական և այլ արդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը:
Կանանց ձեռներեցության միջազգային համաժողովի նպատակներն են.
- նպաստել Հայաստանի և արտերկրի կին ձեռներեցների ու գործարարների միջև կապերի ստեղծմանը և համագործակցության ամրապնդմանը,
- նպաստել Հայաստանում կանանց ձեռներեցության խթանմանը,
- փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության համար գործարար միջավայրի բարելավմանը, ներդրումների իրականացմանը և համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծմանը:
Համաժողովը միտված է նաև բացահայտլու ձեռներեցության ոլորտում առկա մարտահրավերները և աջակցելու կանանց ձեռներեցության համայնքներին ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային մակարդակի վրա: Կին ձեռներեցների համաշխարհային ասոցիացիայի անդամները, այլ ցանցերի ներկայացուցիչները, աշխարհի տարբեր երկրների կին ձեռներեցները, ներկայացուցիչներ ֆինանսական, միջազգային, հանրային հատվածներից, ԶԼՄ-ներից ևս հրավիրվել էին մասնակցելու համաժողովին:
«Մեր նպատակն է ընդգծել կանանց ձեռներեցության կարևորությունը մեր երկրում, ինչպես նաև հնարավորություն տալ մեր երկրի կին ձեռներեցներին շփվելու համաշխարհային կառույցներում ընդգրկված և տարբեր երկրներում ձեռնարկություններ ղեկավարող կին ձեռներեցների հետ, որը կարող է բերել նոր համագործակցության»,- ասել է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը:
«Կանանց ձեռներեցության շաբաթը Երևանում» ներառում է նաև այնպիսի միջոցառումներ, ինչպիսիք են՝ այցելույթուններ տարբեր բիզնեսներ և ձեռնարկություններ, ցուցահանդես, որի միջոցով հնարավոր կլինի երկկողմանի և բազմակողմանի հանդիպումներ ունենալ, հանդիպումներ բիզնեսը բիզնեսի հետ, ցուցահանդեսներ և այլ մշակութային միջոցառումներ:

“Women’s Entrepreneurship Week” is taking place in Yerevan from 8 to 11 June 2015, organised by the Armenian Young Women’s Association (AYWA) under the umbrella of the World Association of Women Entrepreneurs (FCEM). The week is co-financed by the European Union in Armenia.
As the week began, the Head of the Cooperation Section of the EU Delegation to Armenia, Hoa-Binh Adjemian, underlined the EU’s commitment to supporting Armenia in all areas of mutual interest: ‘The EU is the primary donor supporting Armenia and Armenia citizens, particularly women. EU cooperation with Armenia is gender sensitive as equality is at the core of EU-Armenia shared values. There are many projects currently being implemented in Armenia with the support of the EU – many of them are connected to the rights of Armenian women’.
Part of the week will be an international conference of women entrepreneurs entitled “Vision of new developments”. The conference is aimed at presenting the successful experiences of women entrepreneurs from different countries, and sharing ideas and best practices to establish a good basis for further cooperation between local and international businesswomen. This conference offers a good stage for women entrepreneurs to create new links with new potential partners, find opportunities for investment in Armenia, and network more widely with women entrepreneurs on the global level. The explicit goals of the conference are to:
• Create links and strengthen cooperation between women entrepreneurs and business owners in Armenia and abroad;
• Facilitate the development of women’s entrepreneurship;
• Improve the business environment for small- and medium-sized enterprises;
• Promote investment in business and the establishment of joint ventures in Armenia.
Target areas for investment and cooperation in Armenia from women’s entrepreneurship point of view include the education, culture, energy, tourism, and information technology industries, as well as mining, textiles, petrochemicals, and agriculture, among others. Members of FCEM, women entrepreneurs from Armenia and abroad, ambassadors, scientists, and business experts, as well as representatives of state bodies, financial structures, international organisations, the public sector, and mass media, have been invited and are expected to participate in the conference.
The President of AWYA, Lilit Asatryan, spoke ahead of the conference: ‘Our aim is to highlight the importance of female entrepreneurship, as well as to give women in business the opportunity to communicate with female entrepreneurs working in various international organisations and/or running large enterprises, which will lead to cooperation’.
“Women’s Entrepreneurship Week” will include other activities, among which study visits to businesses and corporations, a trade fair to facilitate bilateral and multilateral meetings, B2B sessions, exhibitions of work by female artists, and other cultural programmes.