ԵՊՀ-ՈՒՄ ԷԻՆ ԿԱՆԱՆՑ ՁԵՌՆԵՐԵՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԽՐԱԽՈՒՍՈՂՆԵՐԸ
Հայաստանում անցկացվող Կանանց ձեռներեցության շաբաթվա շրջանակներում այսօր ԵՊՀ-ում էին հյուրընկալվել Կանանց ձեռներեցության միջազգային համաժողովի մասնակիցները:
Հայ և արտասահմանյան երկրների ձեռներեց կանանց միջև գործնական կապեր ստեղծելու նպատակով անցկացվող համաժողովի և Կանանց ձեռներեցության շաբաթվա նախաձեռնողն ու իրականացնողը Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան է (ՀԵԿԱ (AYWA))՝ Կին ձեռներեցների համաշխարհային ասոցիացիայի հովանու ներքո: Համաժողովին մասնակցում են մի քանի տասնյակ կին գործարարներ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և ուրիշներ:
Կազմակերպված միջոցառումների շրջանակում այսօր ԵՊՀ եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնում էին հյուրընկալվել ՀԵԿԱ-ի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը, Կին ձեռներեցների համաշխարհային ասոցիացիայի փոխնախագահ Մարի Քրիստին Օղլին, նույն ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ժոել Բակիալոնը և Կանանց առաջնորդության եվրոպական ցանցի ղեկավար Նեստան Կիրտաձեն, իսկ հյուընկալող կողմը ներկայացնում էր ԵՊՀ ուսանողների, շրջանավարտների և հասարակայնության հետ կապերի գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը:
Հանդիպման սկզբում Ռուբեն Մարկոսյանը ներկայացրեց, թե ինչ աշխատանքներ են իրականացվում ԵՊՀ-ում՝ ուղղված ձեռներեցության միջավայր ստեղծելուն:
«Վերջին 2 տարիների ընթացքում մենք որոշ քայլեր ենք արել մեր համալսարանում ձեռներեցության զարգացման ուղղությամբ: Համալսարանի գիտխորհուրդը որոշում է ընդունել ստեղծելու ձեռներեցության զարգացման կենտրոն, որը ուսանողներին կօգնի հանդես գալ տարբեր նորարարական գաղափարներով ու նախագծերով: Այդ կենտրոնը կկատարի ինկուբատորի դեր, որը նախաձեռնությունները գաղափարից կվերածի ստարտափի: Դա մեզ համար կդառնա նաև աշխատանքային նոր ուղղություն ուսանողների հետ տարվող աշխատանքներում»,- նշեց պարոն Մարկոսյանը:
Այնուհետև խոսքը փոխանցվեց հյուրերին. նրանք ողջունեցին սրահում հավաքված համալսարանականներին, որոնց մեջ գերակշռում էին հենց իգական սեռի ներկայացուցիչները: Յուրաքանչյուրն իր տեսանկյունից նշեց, թե ինչն է կարևոր կանանց համար ձեռներեցությամբ զբաղվելու համար:
«Եթե ուզում եք ձեռներեցությամբ զբաղվել, մտնել բիզնես միջավայր, պետք է ձեր առջև դնեք մարտահրավերներ և դրանք հաղթահարելու խիզախություն ունենաք: Բայց նաև ասեմ, որ դա ոչ միայն բարդ է, այլև հետաքրքիր»,- նշեց Մարի Քրիստին Օղլին՝ հավելելով, որ իրենց կազմակերպությունը պատրաստ է օգնել սկսնակ երիտասարդներին մասնակցելու արտասահմանյան բուհերի փոխանակման ծրագրերին և գիտելիքներ ձեռք բերելու ձեռներեցության վերաբերյալ:
Կին ձեռներեցների համաշխարհային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ժոել Բակիալոնն էլ որպես խորհուրդ ավելացրեց, որ ձեռներեցությունն իրականում կիրք է, պետք է սիրես այն, ինչ անում ես:
Այնուհետև հյուրերը պատասխանեցին ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին բիզնես սկսելու առաջին քայլերին, անհրաժեշտ հմտություններին, որևէ արտադրանքի ստեղծման և սպառման շուկա գտնելուն և այլն:
Հանդիպման ավարտին ԵՊՀ պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը Կին ձեռներեցների համաշխարհային ասոցիացիայի ստեղծման 70-ամյակի կապակցությամբ ԵՊՀ հուշամեդալ հանձնեց ասոցիացիայի ներկայացուցիչներին, որպեսզի այն փոխանցեն ասոցիացիայի նախագահ Լորա Ֆրատի Գուչչիին: Իսկ ՀԵԿԱ-ի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանն իր հերթին ԵՊՀ-ին, ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արամ Սիմոնյանին և պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանին շնորհակալագրեր փոխանցեց համաժողովին աջակցելու համար:

In the framework of the Women’s Entrepreneurship Week in Armenia YSU hosted the representatives of the International Conference on Women’s Entrepreneurship.
The initiator of the Women’s Entrepreneurship Week and the International Conference on Women’s Entrepreneurship is the Armenian Young Women’s Association under the auspices of the World Association of Women Entrepreneurs. The conference is aimed at the development of ties between local and foreign women entrepreneurs and is attended by many women entrepreneurs, representatives of international organizations and others.
Today, YSU Centre for European Studies hosted the President of the AYWA Lilit Asatryan, Vice-President of the World Association of Women Entrepreneurs Marie Christine Oghly, Secretary General of this Association Joelle Baccialon and Head of the European Network of Women in Leadership Nestan Kirtadze. The host side was represented by YSU Vice-rector on Students, Alumni and Public Relations Ruben Markosyan.
In the beginning of the meeting Ruben Markosyan presented the activities directed at the development of the business environment at YSU.
“In last 2 years we have made some steps towards the development of entrepreneurship at our university. YSU Academic Council has made a decision on the opening of the Entrepreneurship Development Centre, which will help students to come up with various innovative ideas and projects. This centre will be an incubator for a startup. It will also become a new platform in the field of student affairs,” - said Mr. Markosyan.
Then our guests made their opening remarks. The participants of the meeting were mainly the female students. Everyone expressed the ideas on what is important for women’s entrepreneurship.
“If you want to do business, enter the business environment, you should be ready to overcome various challenges. But I should add that it is not only difficult, but also interesting,” - said Marie Christine Oghly, adding that their organization is ready to help young people to participate in the exchange programs available at foreign universities to obtain knowledge on the entrepreneurship.
Secretary General of the World Association of Women Entrepreneurs Joel Bakialon added that entrepreneurship is a passion: one should love what he does.
Then the guests answered the questions, which mainly related to the first steps in starting a business, the necessary skills, market and so on.
At the end of the meeting Ruben Markosyan handed the representatives of the World Association of Women Entrepreneurs YSU Commemorative Medal on the occasion of the 70th anniversary of the establishment of this organization. They will pass this medal the President of this organization Laura Frati Gucci And Lilit Asatryan handed YSU Acting Rector Aram Simonyan and Ruben Markosyan letters of gratitude for supporting the conference.