Դժվարությունները հաղթահարելու համար են
«Կառա և Կարեն» ՍՊԸ-ն հիմնադրել եմ 1999-2000թթ-ին: Այն ժամանակ Հայատանում գրեթե չկային բիզնեսներ, որոնք հիմնել և ղեկավարում էին կանայք: Ինձ համար դժվար էր. խորհրդատվական կազմակերպություններ չկային, և տեղեկատվությունը իրավական ոլորտում թերի էր: Ըստ իս, այդ տարիներին գործարարները պետք է ունենային ամուր կամք` տնտեսական գործունեություն ծավալելու համար: Ես ուսումնասիրեցի Լոռու մարզի շուկան և հասկացա, որ կարիք ունենք «Նարինե» կաթնաթթվային մթերքի արտադրության, և որոշեցի այն ձեռնարկել: Առաջին մի քանի տարին գրեթե անօգուտ աշխատանք էր: Սակայն ես հավատում էի իմ գործին, որն էլ ինձ օգնեց հաջողության հասնել: Հանդիպել եմ մեծ դժվարությունների ֆինանսական և իրավական խնդիրների լուծման հարցում: Բայց տարիների ընթացքում ձեռք եմ բերել համապատասխան գիտելիքներ, որոնք ինձ դարձրել են ավելի վստահ և ուժեղ:
Հետո որոշեցի ընդլայնել իմ բիզնեսը, և այս հարցում ինձ օգնեց Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան: 2015թ. մասնակցել եմ «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի բիզնես դասընթացներին, որը ֆինանսավորվում էր Եվրոպական միության կողմից: Դասընթացների ավարտին ներկայացրել եմ կարագի արտադրության ծրագիրը, որը հավանության է արժանացել և ֆինանսավորվել:
Այժմ արտադրությունը իրացվում է Լոռու, Շիրակի, Տավուշի մարզերում և Երևանում: Համագործակցությունը ՀԵԿԱ-ի հետ տվել է իր դրական արդյունքը: Հաստատել եմ նոր կապեր, գտել նոր գործընկերներ, նոր հնարավորություններ, մասնակցել եմ մասնագիտական վերապատրաստման մի շարք դասընթացների, որոնք նույնպես նպաստել են իմ բիզնեսի կայացմանը:
Կին գործարարն այսօր չպետք է խուսափի խնդիրներից ու դժվարություններից, քանի որ դրանք հաղթահարելու համար են:

Business Success Formula for:
I founded “Kara and Karen” LLC in 1999-2000. Back then, there were almost no businesses founded and run by women. It was quite difficult for me, since there were no consultation organizations and the information of the legal field was incomplete. I am inclined to believe that in order to carry out their operations throughout the aforesaid period of time businessmen were to have a strong will. I examined the market of Lori region and understood that the region was in need of “Narine” dairy production and decided to initiate that. Throughout the first couple of years my endeavours were almost in vain. However, I firmly believed in what I was doing and my belief helped me to succeed. I encountered huge hardships while solving financial and legal issues. And yet, within the span of these years I harvested relevant knowledge which helped me to become more confident and strong.
Afterwards, I decided to expand my business and it was at this point that Armenian Young Women’s Association (AYWA) showed me a helpful hand. In 2015 I participated in business trainings organized by AYWA in the framework of the “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project which was funded by the EU. Upon the termination of the aforesaid courses, I presented the business plan of launching butter production line which received approval.
Currently I have my production realized in Lori, Shirak and Tavush regions and in Yerevan. The cooperation with the AYWA gave its positive outcomes. I managed to establish new ties, find new colleagues, new opportunities. I have participated in an array of trainings which also had a positive impact of the establishment of my business.
In this era a businesswoman mustn’t try to evade issues and hardships since the latter are for being surmounted.