Համառություն , ձգտում, եռանդ և աշխատասիրություն
Ես Վանաձոր քաղաքում արտադրում եմ բոված ընդեղեն: Առաջին փորձերն արել եմ ուսանողության տարիներին` պատրաստում էի աղով բոված գետնանուշ ընտանիքիս անդամների և ընկերներիս համար: Նրանց կողմից հավանության արժանանալուց հետո սկսեցի պատրաստել և վաճառել մի քանի խանութներում: Ամուսնությունից հետո ամուսնուս աջակցությամբ իմ կողմից պատրաստված արտադրանքը ներկայացված էր Վանաձորի բոլոր վաճառակետերում:
2012 թվականի մայիսից սկսեցի արտադրել բոլորովին նոր արտադրատեսակ՝ բոված գետնանուշ աղով և պղպեղով, որը նորույթ էր հայաստանյան շուկայում: Տեսականին ներկայացվում էր «NUT»ապրանքանիշով: Վաճառակետերում աստիճանաբար հետաքրքրություն էր առաջանում մեր արտադրանքների հանդեպ:
Մասնակցելով Եվրամիության ֆինանսավորմամբ և Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիացիայի կողմից իրականացվող «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի բիզնես դասընթացներին, արժանացել եմ դրամաշնորհի բիզնեսը ընդլայնելու և գործունեությունը արտասահմանյան շուկայում ներկայացնելու համար: Ծրագրի աջակցությամբ ձեռք եմ բերել նոր սարքավորումներ, որոնց միջոցով ստեղծվել են նոր աշխատատեղեր: Այս ծրագրի շնորհիվ Վանաձորի ևս մի քանի կին ունեցավ աշխատանք, իսկ սպառողը ստացավ համեղ և որակյալ արտադրանք:
Ինչպես իմ փորձն է ցույց տալիս, շատերը չեն հավատում իրենց ուժերին, շուտ են հիասթափվում իրենց նախաձեռնություններից, իսկ հաջողության հասնելու համար պետք է սիրել գործը, նվիրվել, ունենալ համառություն, ձգտում:

Persistence, aspiration, vigour and diligence
I produce roasted legumes in Vanadzor city. I had my first experience when I was still a student; I used to serve roasted and salted peanut to my family members and my friends. Receiving their consent I started selling it in a couple of stores. After my marriage, on the initiative of my husband, my production was introduced in all shops of Vandzor city.
Since 2012 I have been producing a brand new legume – roasted peanut with salt and pepper which was a novelty in the Armenian market. “NUT”was my trade mark. There was a continuously growing interest towards our products.
Participating in business trainings organized by the Armenian Young Women’s Association (AYWA) in the framework of the “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project .I was awarded the grant to expand my business and to export my products. In the framework of the same project I managed to acquire new facilities due to which new workplaces were created. Thanks to this Project a couple of women from Vanadzor are currently employed. As far as our consumers are concerned, they have delicious and quality products.
My experience shows that very few believe in their own strength and are instantly disappointed in their own initiatives. However, in order to have success one must love the work she does, must be devoted, have persistence and aspiration.