[/b]Բիզնեսի հաջողության բանաձևը.[/b]
Մեր համայնքում մարդիկ շատ են սիրում սառը սուրճ և թեյ: Սակայն մինչ իմ գործունեությունը չկար տեղական որևէ ընկերություն, որը կկազմակերպեր սառը թեյի կամ սուրճի արտադրություն: Մինչ մտքումս խմորվում էր այս բիզնես գաղափարը, տեղեկացա «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի մասին:
2006թ.-ից անդամակցում և ակտիվ մասնակցություն ունեմ ՀԵԿԱ-ի շրջանակներում կազմակերպվող բազմաթիվ միջոցառումներին, որոնք խիստ ուսուցողական ու անհրաժեշտ են կնոջ կայացման և ինքնահաստատման համար: Բացի այդ, վերջիններս նպաստում են կնոջ մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը: Շատ տպավորված եմ 2015թ. հունիսի 8-11-ը կանանց ձեռներեցության միջազգային շաբաթի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումներով: Այնտեղ ես ծանոթացա ոչ միայն հայ, այլ տարբեր երկրներից ժամանած ձեռներեց կանանց հետ, կազմակերպվեցին կլոր սեղան քննարկումներ, տարբեր հանդիպումներ, ծանոթացա տարբեր ձեռներեց կանանց գործի պատմությանը: Այդ ամենը շատ ոգեշնչող ու համոզիչ էր: Նույն թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին մասնակցել եմ Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում, CEFE մեթոդոլոգիայով կազմակերպված ձեռներեցության դասընթացին, որտեղ սովորեցի, թե ինչպես պետք է մշակել տնտեսական զարգացման ծրագիր, ինչպես պետք է սկսել և զարգացնել սեփական գործը: Հաջողությամբ ավարտելով դասընթացը՝ ես ձեռնամուխ եղա իմ նոր բիզնեսի ստեղծման և զարգացման գործին: Ծրագրի շնորհիվ շահեցի դրամաշնորհ, և ինձ տրվեց հնարավորություն ստեղծելու իմ սեփական բիզնեսը: Ես հիմա ունեմ սառը սուրճի և թեյի, ինչպես նաև փաթեթավորված սև սուրճի արտադրություն: Արտադրանքն առաքում եմ մեր տարածաշրջանի սպառման տարբեր կետեր:
ՀԵԿԱ-ի կազմակերպած դասընթացները տալիս են անհրաժեշտ գիտելիքներ սեփական գործը սկսելու համար: Անհրաժեշտ է անդամակցել նման կառույցին և մեր փորձով նպաստել այլ կանանց բիզնեսների զարգացմանը:

Unbending will and reliable cooperation
People in our community are fond of iced coffee and tea. There was no local company making these beverages before my enterprise started.
While this business idea was fermenting in my mind, I was informed about the “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project.
As a member since 2006, I have actively participated in many events organizedby Armenian Young Women’s Association. These events were very educational and provided necessary trainings for women’s professional self-development.
I am very impressed by the events holding in the framework of the Women’s Entrepreneurship International Week on June 8-11 of 2015. There, I met not only Armenian, but also women entrepreneurs from different countries. I participated in roundtable discussions, different meetings and learned about the stories of women entrepreneurs. All this was very inspiring and convincing. From July to August of the same year I participated in abusiness trainings with CEFE methodology. The Training was funded by the European Union in the framework of “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project, where I learned how to develop a business plan and how to start my own business.
Having successfully completed the course, I started my new business enterprise. Thanks to the project, my business plan won a grant and I was given the opportunity to create my own company. Now, I have a production plant of iced coffee and tea, as well as packaged black coffee. My product is delivered to various distribution points in our region.
Armenian Young Women’s Association (AYWA) courses provide the necessary knowledge to start one’s own business. It is advantageous to join this type of organization and with our expertise contribute to the development of women's entrepreneurship.