Երազանքներն իրականություն կդառնան, եթե դրանք դարձնենք նպատակ և իրագործենք
Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի գործունեությանը ծանոթացել եմ, երբ դեռևս 9-րդ դասարանում էի սովորում: Այդ ժամանակ ՀԵԿԱ-ն իրականացնում էր «Աղջիկների երկիր» շարժման հիմնում ՀՀ-ում» ծրագիրը, որն ինձ հնարավորություն տվեց զարգացնել գիտելիքներս առաջնորդության, անձնական հմտությունների զարգացման, թիմային աշխատանքի, կամավորության և այլ ոլորտներում: Այնուհետև մասնակցել եմ ՀԵԿԱ-ի կողմից կազմակերպված բազմաթիվ այլ դասընթացների և միջոցառումների ևս:
2015թ. հուլիս-օգոստոս ամիսներին «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում մասնակցել եմ [/b]CEFE մեթոդոլոգիայով կազմակերպված ձեռներեցության դասընթացին[/b]: Շատ մեծ ցանկություն ունեի զբաղվել բիզնեսով, շատ գաղափարներ ունեի, ուզում էի դրանիցից գոնե մեկն իրականություն դառնար: Մեկ ամիս տևած դասընթացի շնորհիվ հասկացա, թե ինչպես պետք է մշակել բիզնես պլան, ինչպես պետք է սկսել և զարգացնել սեփական գործը: Մասնագիտական բազմաթիվ դասընթացները հնարավորություն տվեցին ավելի գրագետ մոտենալ բիզնեսին, կազմակերպել և զարգացնել յուրաքանչյուր գաղափար:
Երբ արդեն պատրաստ էր բիզնես պլանը և պետք է այն ներկայացնեի հանձնաժողովին, շատ էի անհանգստանում, սակայն վստահ էի, որ այն հաջողության կհասնի:
Որախությանս չափ չկար, երբ իմացա, որ իմ բիզնես գաղափարը ֆինանսավորվելու է ՀԵԿԱ-ի և Եվրոպական միության կողմից: Այդ վստահությունն ինձ մեծ ուժ տվեց, հասկացա, որ պետք է կանգ չառնեմ և տարեցտարի զարգացնեմ թե՛ իմ բիզնեսը, թե՛ անձնական հմտությունները, որոնք իհարկե կօգնեն բիզնեսի ավելի գրագետ վարմանը:
Այժմ կարող եմ աշխատեցնել իմ առաջին բիզնեսը՝ թեյարանը, որտեղ կարելի է գտնել հայկական տարբեր խոտաբույսերից պատրաստված թեյեր: Առաջիկայում շատ պլաններ ունեմ: Հույս ունեմ, որ իմ փոքրիկ բիզնեսով կակտիվացնեմ և կզարգացնեմ քաղաքի զբոսաշրջային կյանքը:
Իմ բիզնես գիտելիքների, մտահաղացումների, աշխատանքային կարողությունների զարգացման գործում կարևորում եմ նաև ՀԵԿԱ-ի դերը: Քանի որ կազմակերպության աջակցությունը շատ մեծ է և ՛սկսնակ, և՛ կայացած կին գործարարների համար: Նմանատիպ աջակցություն ստացել եմ 2015թ. Ապրիլին, երբ ՀԵԿԱ-ի աջակցությամբ Իռլանդիայում մասնակցեցի Կանանց ձեռներեցության կոնֆերանսին, որը մեծ հնարավորություն տվեց գտնել նոր գործընկերներ, փորձի փոխանակում իրականացնել արդեն կայացած ձեռներեցների հետ:
Խորհուրդ եմ տալիս ինձ նման սկսնակ ձեռներեցներին չվախենալ խոչընդոտներից, միշտ առաջ շարժվել և հավատալ սեփական ուժերին:

The dreams will come true if we turn them into goals and achieve them.
I have learnt about Armenian Young Women’s Association’s activities when I was in my 9th year at school. At that time AYWA was implementing "Girls' state" movement establishment in Republic of Armenia" project, which gave me a chance to enhance my knowledge on leadership, personal skills, team work, volunteering and other spheres. Afterwards, I have participated in other courses and events organized by Armenian Young Women’s Association (AYWA).
In the framework of “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project from July-August 2015 I participated in business training based on CEFE methodology. I had a great desire to go into business, had many ideas, I wanted to bring to reality at least one of them. Due to the one-month course, I understood how I could develop a business plan, how to start and develop my own business. A number of professional trainings gave me a chance to have a more literate approach to business, to organize and develop each idea.
When the business plan was ready and when I was to present it to the committee I was very nervous, but sure that it would have a success.
I was exultant when I learnt that my business plan would be funded by AYWA and European Union. That confidence empowered me and I understood that I should not stop and should develop both my business and my skills year by year which, in its turn, will ensure literate business management.
Now I can run my first business, teashop, where we serve different types of tea made of Armenian herbs. I have many plans for future. I hope that with my small business I will activate and develop tourism in our town.
I highlight the AYWA’s important role in the development of my knowledge, ideas and work skills, as the organization’s support was huge for both starter and established women entrepreneurs. I participated in Women Entrepreneurship Conference in Ireland, which gave me a great chance to find new partners, to exchange experience with already established women entrepreneurs.
I advise starter entrepreneurs like me not to be afraid from obstacles, to always move forward and to believe in your power.