Լինել վճռական, բարեխիղճ և նպատակասլաց
Մի քանի տարի աշխատելով տարբեր ընկերություններում որպես շուկայի զարգացման պատասխանատու, հասկացա, որ ժամանակն է, որ ինքս ստեղծեմ իմ սեփական ընկերությունը: Այդ ընթացքում, որպես ակտիվ և գործարար քաղաքացի, շատ էի մասնակցում բազմաթիվ սեմինար քննարկումների, կլոր սեղանների, որտեղ քննարկվում էին հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրները: Ծանոթանալով նրանց խնդիրներին, որոշեցի մի այնպիսի նախաձեռնություն սկսել, որտեղ կկարողանամ աշխատանքով ապահովել հաշմանդամություն ունեցող անձանց: Գաղափարները շատ էին:
Այդ ժամանակ Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան և Եվրոպական միության Լոռու մարզում իրականացնում էին «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագիրը, որի մասնակիցը եղա նաև ես: Մեկ ամիս շարունակ մասնակցեցի բինես դասընթացներին, ներկայացրեցի արծաթյա զարդերի և հուշանվերների արտադրության բիզնես գաղափարը, որը հավանության արժանացավ և ստացա դրամաշնորհ՝ այն կյանքի կոչելու համար: Գործարար ծրագրի հիմնական նպատակն էր՝ ընդլայնել և զարգացնել ընկերության կողմից արծաթյա զարդերի և հուշանվերների արտադրությունը: Կազմակերպության մարդկային ռեսուրսների կառավարման առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ մեր աշխատակիցները հաշմանդամություն ունեցող անձինք են՝ 16-ից 50 տարեկան, ովքեր մինչև այս աշխատանքը խիստ մեկուսացված են եղել հասարակությունից: Ներգրավելով սահմանափակ կարողություններ ունեցող անձանց՝ մենք նպաստում ենք նրանց ինտեգրմանը հասարակության մեջ և միևնույն ժամանակ աշխատանքով ապահովմանը: Այժմ արծաթյա զարդերի արտադրության գործընթացում ներգրավված է ավելի քան 5 անձ, ովքեր սահմանափակ հնարավորություններ ունեն:
Ունենք մշտական հաճախորդներ, մասնակցում ենք ՀԵԿԱ-ի կողմից կազմակերպած բարեգործական տոնվաճառներին, համաժողովներին, որոնք հնարավորություն են տալիս նոր գործըներներ և շուկաներ գտնել աշխարհի տարբեր երկրներում: Գործարար կանանց խորհուրդ կտամ լինել վճռական, բարեխիղճ և գնալ իրենց նպատակների հետևից:

To be determined, conscientious and goal-oriented.
After working as market development officer for years, I understood that the time had come to set up my own business. At that time, as an active citizen, I used to participate in many seminars, forums, round table meetings where the issues of the disabled were being discussed. Getting acquainted with their problems, I decided to start an initiative so that I could employ them. I had various ideas.
At that time Armenian Young Women’s Association (AYWA) and European Union were implementing “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project in Lori region and I became one of the participants. For a month I participated in business training. I presented the business plan on the production of silver jewelry and souvenirs, which was approved and I was awarded grant to bring my plan to reality. The main aim of the business plan was to enhance and develop the production of silver jewelry and souvenirs. One of the main characteristics of our organization’s human resources management is that our employees are disabled people 16-50 year old, who, before having this job, were isolated from the society. By involving the people with limited abilities we foster their integration in society at the same time ensuring workplaces for them. More than five people with limited abilities are involved in the production of silver jewelry.
We have our loyal customers. We participate in charity fairs, conferences organized by AYWA, which give opportunity to find new partners and markets in different countries in the world.