Հավատալ սեփական ուժերին և հնարավորություններին
Ես՝ Գոհար Գասպարյանս, ծնվել եմ 1992թ., Լոռու մարզի Սպիտակ քաղաքում։ Ունեմ բարձրագույն կրթություն, մանկավարժ եմ։ Իմ աշխատանքային գործունեության շրջանում բացի մանկավարժությունից զբաղվել եմ նաև մսի վերամշակմամբ և մսամթերքների արտադրությամբ։
Ունենք պտղատու այգի: Ներկայումս զբաղվում եմ նաև այգեգործությամբ։ Առանց քիմիական բուժանյութերի և պարարտանյութերի օգտագործման, ընտանիքի անդամներով մշակում ենք այգին և ստանում օրգանական արտադրանք։ Սակայն մրգերի պահեստավորման և պահպանման պայմաններ չունենալու պատճառով ստացված բերքի մի մասը չէինք կարողանում իրացնել, և այն փչանում էր։ Անհրաժեշտ էր ստեղծել սառնարանային տնտեսություն՝ ստացված բերքը պահպանելու համար:
2015թ․ մասնակցեցի Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի (ՀԵԿԱ) կողմից իրականացվող «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրին։ Մասնակցելով դասընթացներին՝ ձեռք բերեցի գիտելիքների և հմտությունների մեծ պաշար բիզնեսի կազմակերպման ոլորտում, կազմեցի «Սառնարանային տնտեսություն» գործարար ծրագիր, և դարձա շահառու. ստացա դրամաշնորհի բիզնես սկսելու համար։
Մեր արտադրական շինությունում ընտանեկան ներդրումների և ծրագրից ստացված դրամաշնորհի միջոցներով հաջողվեց Սպիտակ քաղաքում ստեղծել սառնարանային տնտեսություն, որտեղ պահեստավորվում են ոչ միայն սեփական այգուց ստացված, այլև տարածաշրջանի գյուղացիական տնտեսությունների և ֆերմերների կողմից արտադրված մրգերը: Այս գործընթացը կնպաստի տարածաշրջանում արտադրված մրգի պահեստավորմանն ու իրացմանը։
Իմ շնորհակալությունն եմ հայտնում ՀԵԿԱ-ին և Եվրոպական միությանը ՝ նմանատիպ ծրագրեր իրականացնելու և կանանց ձեռներեցությանը զարկ տալու համար:

To believe in your own power and capacities.
I am Gohar Gasparyan, born in 1992, in Spitak town of Lori region. I have higher education and I am a pedagogue. Apart from my pedagogical experience I have also had experience in meat processing and meat production.
We have an orchard. Currently I am engaged in gardening. Without using chemical pesticides and fertilizers with our family members we cultivate the land and we harvest organic product. Because of lack of appropriate conditions for storing and maintaining the product, part of the crop goes off and we cannot sell it. It was required to create refrigerating culture to store the crop.
In 2015 I participated in “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project organized by Armenian Young Women’s Association (AYWA). Participating in the courses I gained knowledge on business organization, developed a business plan on “Refrigeration culture” and was awarded a grant to start a business. Thanks to the grant and family investments we managed to create refrigeration culture in Spitak where we will stock not only our garden’s fruits but the fruits gathered from throughout the region. This process will contribute to the storage and sales of fruits in the region.
I express my gratitude to AYWA and European Union for implementing such project and for promoting women’s entrepreneurship.