ՀԵԿԱ-ի կողմից իրականացվող «Կանանց մասնակցության խրախուսումը տեղական մակարդակում՝ սոցիալական ձեռներեցության միջոցով» ծրագրի շրջանակներում Հայկավանի կանանց խորհուրդը, որը բաղկացած է 5 անդամից, իմ նախաձեռնությամբ մասնակցեց սոցիալական ձեռնարկություն հիմնելու բիզնես դասընթացին:
Ըստ համայնքի կանանց՝ համայնքում առկա խնդիրները շատ էին, գաղափարները՝ ևս: Եվ եռօրյա դասընթացի արդյունքում մեր կանանց խորհուրդը որոշեց հիմնել ջերմոցային տնտեսություն, որը կլուծեր համայնքի կանանց զբաղվածության խնդիրը:
Նոր սերնդին փորձն ու գիտելիքները փոխանցելու ցանկությունը ստիպեց խորհրդի անդամներին աշխատանքներում ներգրավել նաև Հայկավան համայնքի այլ կանանց և դպրոցի բարձր դասարանների աշակերտներին, ովքեր սովորում են ջերմատանը՝ ինչպես մշակել ջերմոցային բույսեր, ինչպես փոքրիկ հողակտորները վերածել բիզնես տարածքի, ինչպես տարվա բոլոր եղանակներին ստանալ եկամուտ և լուծել ընտանիքների զբաղվածության խնդիրը։
Լուծվեց նաև խորհրդի անդամների ընտանիքների զբաղվածության խնդիրը: Նրանք արդեն կարողանում են ավելի արդյունավետ օգտագործել հողամասը։ Սյս տարվա ընթացքում երկրորդ բերքահավաքն ենք իրականացրել, բերքն իրացվում է Հայկավանի շուկայում:

In the framework of “Promoting Women’s Participation on Local Level through Social Entrepreneurship” Project implemented by AYWA, the Women's Council of Haykavan, consisting of 5 members, participated in a business training with my initiative.
According to community women, there were plenty of problems in the community, and plenty of ideas as well. And as a result of the three-day training, our Women's Council decided to establish a greenhouse farm that would solve the problem of women's employment in the community.
The desire to transfer the experience and knowledge to the new generation made Council members to engage other women and high school students too. They learn how to cultivate greenhouse plants, how to turn small plots of land into a business area, how to earn income and solve the employment problems of families.
The problem of the employment of Council members' families was also solved. They are already able to use the plot more effectively. We have already carried out the second harvest this year and it was sold in the market of Haykavan.