Արարատի մարզի Սուրենավան համայնքը 65 տարեկան է: Համայնքը գտնվում է Երևան-Մեղրի միջպետական ճանապարհի վրա, ճամփեզրին և մինչև օրս,երբևէ կանգառ չէր ունեցել:
Ես՝ Մանե Շահվերդյանս, տարբեր տարիների ընթացքում մասնակցել եմ ՀԵԿԱ-ի կողմից իրականացվող տարբեր ծրագրերի: Տեղեկանալով ծրագրի մասին, որոշեցի հանդես գալ մի նախաձեռնությամբ, որը սոցիալական մեծ ազդեցություն կունենար համայնքի համար. կառուցել կանգառ գյուղում՝միջպետական ճանապարհի վրա:
«Կանանց մասնակցության խրախուսումը տեղական մակարդակում՝ սոցիալական ձեռներեցության միջոցով» ծրագրի շնորհիվ Սուրենավան համայնքն այժմ ունի ավտոբուսի կանգառ:
Կանգառի տեղադրումը մեծ նշանակություն ունեցավ համայնքի համար: Այս գործում իր ներդրումն է ունեցել նաև Սուրենավանի համայնքապետարանը:
Մարդիկ անձրևից ու արևից պաշտպանվելու համար այլևս չեն կանգնում խանութի ցուցափեղկերի կամ ծառ ու թփի տակ: Կանգնում են իրենց համայնքի կանգառում և սպասում իրենց ավտոբուսին:
Կա ևս մեկ ուրախալի փաստ: Սուրենավանից Երևան մեկնող ընդամենը մեկ ավտոբուս կա, այն էլ օրվա մեջ միայն մեկ անգամ:
Այժմ կանգառի շնորհիվ այստեղ կանգնում են այն բոլոր երթուղային մեքենաները, որոնք ունեն ազատ տեղ և տեղափոխում են կանգառում սպասող ուղևորներին:

Surenavan community of Ararat region is 65 years old. The community is located on Yerevan-Meghri interstate highway and has never had a bus stop.
I am Mane Shahverdyan and I have participated in various projects implemented by AYWA.
When I was informed about this Project, I have decided to come up with an initiative, which would have great social impact on community. My initiative was establishment of a bus stop in the village - on interstate highway.
Surenavan community now has a bus stop, thanks to “Promoting Women’s Participation on Local Level Through Social Entrepreneurship” Project.
Establishment of a bus stop had a great importance for the community. Surenavan Community Municipality has also contributed to this.
People do not stand at shops or under the trees and bushes to protect themselves from the rain and the sun. They wait for the bus at their community’s bus stop.
There is also another joyful fact. There is only one bus from Surenavan to Yerevan, once a day.
And now thanks to the established bus stop all the minibuses, cars that have a free space for passengers stop and transport people waiting at the bus stop.