Հունիսի 22-ին Եղեգնաձորում տեղի ունեցավ հանդիպում «Նպաստում Հարավային Կովկասում աղետների ռիսկերի նկատմամբ համայնքների դիմակայունությանը» ծրագրի շրջանակներում Վայոց Ձորի մարզպետարանի աշխատակիցների, Վայոց Ձորի մարզային փրկարարական վարչության ներկայացուցիչների, ՕՔՍՖԱՄ-ի, Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի և «Ապավեն համայնքներին» բարեգործական հասարակական կազմակերպության անդամների միջև:
Հանդիպմանը ներկա էին Վայոց Ձորի մարզպետի պաշտոնակատար Սամվել Թարվերդյանը, Վայոց Ձորի մարզային փրկարարական վարչության պետ Հակոբ Հակոբյանը և ծրագրում ընդգրկված 10 համայնքների (Ելփին, Չիվա, Խաչիկ, Արենի, Գետափ, Ագարակաձոր, Արփի, Արտաբույնք, Հորբատեղ, Մարտիրոս) ղեկավարները:
Մասնակիցներին ներկայացվեց «Նպաստում Հարավային Կովկասում աղետների ռիսկերի նկատմամբ համայնքների դիմակայունությանը» ծրագրի նպատակը, այն է` բարձրացնել տեղական համայնքների և կառույցների կարողությունը և նվազեցնել խոցելիությունը բնական աղետներից, ինչպես նաև ծրագրի շրջանակներում իրականացվելիք քայլերը:
Կողմերից յուրաքանչյուրը հանդես եկավ իր պարտականությունների և գործառույթների ներկայացմամբ, որից հետո վերջիններիս միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր: Հուշագրով կողմերը պարտավորվեցին համագործակցել և միմյանց աջակցելով նպաստել ծրագրի արդյունավետ իրականացմանը:

Signing the Memorandum of Understanding
On June 22 within the “Supporting Communities Resilience in The South Caucasus” project, Vayots Dzor municipality staff, representatives of Vayots Dzor Regional Rescue Department, OXFAM, Armenian Young Women’s Association, “Support to Communities” Charitable NGO members met. The Acting Governor of Vayots Dzor Samvel Tarverdian, Head of Vayots Dzor Regional Rescue Department Hakob Hakobyan and 10 community leaders involved in the project (Yelpin, Chiva, Khachik, Areni, Getap, Agarakadzor, Arpi, Artabuynk, Horbategh, Martiros) were also present in the meeting.
The purpose and implementation steps of the “Supporting Communities Resilience in The South Caucasus” project were presented to participants. The aim is to enhance the ability of local communities and organizations and to reduce their vulnerability to natural disasters.
Each side made a presentation of its duties and functions, after which the memorandum of understanding was signed between them. Sides agreed to cooperate and assist each other to contribute to the effective implementation of the project.