Համաշխարհային բանկի խմբի (ՀԲԽ) անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (ՄՖԿ) հրավիրում է մասնակցելու «Ձեռներեց կանանց հնարավորությունների ընդլայնումն ու առաջխաղացումը ոչտեխնոլոգիական ոլորտներում՝ տեխնոլոգիական լուծումների կիրառման միջոցով» Բութքեմփ ծրագրին:
Ծրագրին կարող են դիմել այն կանայք, ովքեր ցանկանում են զբաղվել ձեռներեցությամբ կամ հիմնել ընկերություններ՝ (1) գյուղատնտեսության, (2) բարձր տեխնոլոգիական և (3) արտադրական (օր․՝ թեթև արդյունաբերության, սննդի արտադրության և այլն) ոլորտներում:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է՝ զարգացնել կանանց գործարար կարողությունները, բիզնես ցանցերի հասանելիությունը և նորարարությունների ներդրումը համապատասխան ոլորտներում:
Ծրագրում ընդգրկված մենթորների ուղղորդմամբ և մրցունակ կրթական ծրագրերի շնորհիվ կին մասնակիցները հնարավորություն կունենան բացահայտելու և կատարելագործելու իրենց ձեռնարկատիրական տաղանդը, հաղթահարելու բիզնես սկսելու և այն մեծացնելու անվստահությունը, հաղորդակից լինելու բարդ պայմաններում ռիսկերի կառավարման գործիքներին, տիրապետելու գործնական բանակցությունների արվեստին։
Ծրագրի արդյունքում ակնկալվում է` Հայաստանում ծրագրի մասնակից կին ձեռներեցների գաղափարների իրականացում, ընկերությունների հիմնում, մասնակիցների ընկերությունների ընդլայնում և հավելյալ ֆինանսական ու այլ ռեսուրսների ներգրավում, տեխնոլոգիական լուծումների կիրառում՝ ոչ տեխնոլոգիական բիզնեսներում։
Բութքեմփ ծրագրի տևողությունը 7 շաբաթ է, որը կիրականացվի առցանց ձևաչափով՝ ներառելով խմբային և դեմ առ դեմ հանդիպումներ, ինչպես նաև բաց դռների օրերի բաղադրիչ՝ Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի/ՀՀ Կին ձեռներեցների ցանցի կառույցներ, Գյումրու և Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոններ։
Ծրագիրն իրականացվում է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի և Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի/ՀՀ Կին ձեռներեցների միջոցով` «Ինովացիոն լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոն» հիմնադրամի, Գյումրու և Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնների աջակցությամբ։
ԻՆՉՊԵ՞Ս ԴԻՄԵԼ
Ծրագիրն առաջնահերթ խրախուսում է այն կանանց մասնակցությունը, ովքեր Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի/ՀՀ Կին ձեռներեցների ցանցի անդամներ են։
Բոլոր հետաքրքրված և պահանջներին բավարարող կանանց հրավիրում ենք դիմելու ծրագրին մինչև 2021 թվականի հունվարի 13-ը, ժամը 23:59, լրացնելով հետևյալ հղմամբ հայտաձևը`
«Ձեռներեց կանանց հնարավորությունների ընդլայնումն ու առաջխաղացումը ոչտեխնոլոգիական ոլորտներում՝ տեխնոլոգիական լուծումների կիրառման միջոցով» Բութքեմփ ծրագիր:

IFC, a member of the World Bank Group, is inviting applications from existing women entrepreneurs and women-lead companies from agriculture, high-tech and manufacturing sectors for Empowering Females through Capacity Building to promote technology in non-technology sectors Bootcamp program.
The program is open to women who want to be engaged in entrepreneurship or establish companies in (1) agricultural, (2) high-tech, (3) manufacturing (e.g. light manufacturing, food production, etc.) sectors.
The goal of the program is to empower women through improving their access to global business networks, business and entrepreneurial skill development, and bringing tech solutions to non tech sectors.
Under guidance from mentors, the women participants will have the opportunity to discover and improve their entrepreneurship talent, overcome their fears of starting and expanding their businesses, learn about risk-management tools to tackle difficult conditions, and master the art of business negotiations. The outcome from the program is the establishment of the companies, attraction of additional financial and other resources, implementation of tech solutions in non-tech specified businesses.
The duration of the Bootcamp program is 7 weeks, which will be implemented online and will include group and one-on-one mentoring sessions as well as an open doors component in Armenian Young Women's Association’s/ RA Women Entrepreneurs Network’s premises, Gyumri and Vanadzor Technology Centers.
ABOUT THE PROGRAM
The program is being conducted by the Enterprise Incubator Foundation and Armenian Young Women's Association/ RA Women Entrepreneurs Network in partnership with Innovative Solutions and Technologies Foundation, Gyumri and Vanadzor Technology Centers.
HOW TO APPLY
The program encourages the participation of women who are members of the Armenian Young Women's Association/ RA Women Entrepreneurs Network.
All interested women, who meet the requirements can apply for the Acceleration Program before January 13 23:59, 2021 by filling out the online application at the following link.