Հունիսի 6-ին Արագածոտնի մարզի Օշական գյուղում, «Ակտիվ կանայք Հայաստանի գյուղական համայնքներում» ծրագրի շրջանակներում, տեղի ունեցավ հանդիպում Ասիական Զարգացման Բանկի ներկայացուցիչների` Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի գենդերային մասնագետ/խորհրդատու Կետևան Չխեիձեի և սոցիալական զարգացման առաջատար մասնագետ Ջերեմի Ստիկինգսի, Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի անդամների և Օշականի ու Աշտարակի ակտիվ կանանց հետ:
Հանդիպման ընթացքում խոսվեց գյուղի հիմնախնդիրների, գյուղատնտեսությամբ զբաղվող մարդկանց առջև ծառացած խոչընդոտների մասին: Մասնակիցները, որպես գյուղի գլխավոր և անհապաղ լուծում պահանջող խնդիրներ, մատնանշեցին աշխատատեղերի բացակայությունը, գործազրկության բարձր մակարդակը, որպես վերջիններիս հետևանք` բնակչության, մասնավորապես տղամարդկանց արտագաղթը, երիտասարդների ու երեխաների համար սպորտային և այլ ժամանցային կենտրոնների բացակայությունը:
Նրանք նշեցին, որ սեփական գործը սկսելու և զարգացնելու համար չկան նպաստավոր պայմաններ. ֆինանսական միջոցները սուղ են, իսկ բանկերը վարկեր են տրամադրում բարձր տոկոսադրույքով, շատ մեծ գրավի դիմաց, չկան արտադրանքի սպառման համար կետեր:
«Մենք շատ շնորհակալ ենք բոլոր նրանցից, ովքեր դեմքով դեպի գյուղն են շրջվում և փորձում են օգնել գյուղի մարդկանց` հասկանալով, թե նրանք որքան դժվար, բայց նաև շատ կարևոր գործ են անում»,- հանդիպման ավարտին ասաց մասնակիցներից մեկը` «Գյուղի կին» հասարակական կազմակերպության նախագահ, չրեղենի արտադրությամբ զբաղվող Վերա Գրիգորյանը:

MEETING IN OSHAKAN VILLAGE WHITHIN THE FRAME OF THE PROJECT "ACTIVE WOMEN IN RURAL COMMUNITIES IN ARMENIA".
06/06/2012
On the 6th of June, in Oshakan village of Aragatsotn region, a meeting was held with the representatives of Asian Development Bank of Armenia- Jeremy Stickings Senior Social Development Specialist (Gender and Development) of Safeguards and Social Development Unit and Ketevan Chkheidze the gender specialist/ consultant for Armenia, Azerbaijan, Georgia, the members of Armenian Young Women`s Association and with the active women of Oshakan and Ashtarak, within the frame of the project “Active Women in rural communities in Armenia”.
During the meeting the issues were discussed concerning village problems and the barriers that people meet engaged in agriculture. As the essential and urgent solution requiring village problems, the participants emphasized the absence of jobs, the high level of unemployment and as a result of latter emigration of the population, especially men, and the absence of sport and other entertainment centers for Youth and Children.
They mentioned that there are no favorable conditions for starting and developing their own business. Financial resources are insufficient and the banks provide loans with high interest rates, very high mortgage, there are no places for the consumption of products.
“We are very grateful to all those, who turn their face to the village and try to help the people of village, understanding how difficult but very important work they are doing”: said one of the participants, the president of “Village Woman” NGO, Vera Grigoryan ,who is engaged in the production of dried fruit.