ՎԶԵԲ-ը կհամագործակցի ՀԵԿԱ-ի հետ՝ «Գործարար կանայք» նոր ծրագրի շրջանակում
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) հայտարարել է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի (ՀԵԿԱ) հետ համագործակցության մասին` «Գործարար կանայք» նոր ծրագրի շրջանակում, որը կմեկնարկի 2015թ.:
«Գործարար կանայք» ծրագիրը ՀՀ-ում կանանց կողմից ղեկավարվող ձեռնարկություններին հասանելի կդարձնի ֆինանսավորումը և նոու-հաուն` տրամադրելով տեղական առևտրային բանկերի կողմից հատկացվող հատուկ վարկային գծեր, բիզնես խորհրդատվություն, ձեռներեցության հմտությունների դասընթացներ, բիզնես քոուչինգ, ուղղորդում և բիզնես կապեր հաստատելու հնարավորություններ:
«Գործարար կանայք» ծրագիրն օգնելու է նաև կանանց կողմից ղեկավարվող ձեռնարկություններին ուղղված կայուն վարկային մեխանիզմների զարգացմանը` տեխնիկական աջակցություն տրամադրելով ՎԶԵԲ-ի գործընկեր առևտրային բանկերին:
Այս ծրագրի շրջանակում ՎԶԵԲ-ի և ՀԵԿԱ-ի համագործակցության առաջնային նպատակն է խթանել կանանց ձեռներեցությունը և բիզնեսի զարգացմանն ուղղված հիմնական ծառայությունների հասանելիությունը:
«Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի փոքր բիզնեսի աջակցության թիմն օգնում է փոքր և միջին բիզնեսներին աճել, հաջողություններ ունենալ` դառնալով իրենց տեղական տնտեսության իսկական կատալիզատորը: ՎԶԵԲ-ի թիմն օգնում է իր հաճախորդներին կապ հաստատել տեղական և միջազգային խորհրդատուների հետ, որոնք կարող են օգնել փոխակերպել բիզնեսի զգալի մասը: Ամենափոքր մասշտաբներ ունեցող բիզնեսից աճել՝ դառնալով համաշխարհային մասշտաբի բիզնես. փորձագետների և խորհրդատուների ցանցն օգնում է մեր հաճախորդներին ընդլայնվել և սկսել մտածել ավելի մեծ մասշտաբներով գործունեություն ծավալելու մասին: Մենք աջակցում ենք տնտեսության տարբեր ոլորտներում գործող բիզնեսներին. սննդի և խմիչքի արտադրություն, մանրամեծածախ առևտուր, մատակարարում, շինարարություն, ճարտարագիտություն և այլն»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
2004թ. հիմնադրված, ներկայում 30 հազ-ից ավել անդամ ունեցող ՀԵԿԱ-ի առաքելությունն է` խթանել ՀՀ-ում երիտասարդ կնոջ դերի բարձրացումը ՀՀ հասարակական, քաղաքական, տնտեսական, կրթական, մշակութային և այլ ոլորտներում: 2011թ. ՀԵԿԱ-ն ստեղծել է ՀՀ Գործարար կանանց ցանցը, որն այժմ համալրված է 3 հազ-ից ավելի անդամներով:
«Մենք հավատում ենք, որ շուկայի ձախողումների հայտնաբերման, խոչընդոտների վերացման և կանանց կողմից ղեկավարվող ՓՄՁ-ներին հավասար հնարավորությունների ընձեռնման պարագայում, գործարար կանայք կարող են կայուն տնտեսական աճ ապահովել և նոր աշխատատեղեր ստեղծել»,- ասել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դեյվիսը:
«Կանայք շատ անելիք ունեն ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում: Մենք շատ ուրախ ենք, որ համագործակցելու ենք ՎԶԵԲ-ի հետ: ՀԵԿԱ-ն նպաստում է կանանց դերի հզորացմանը տնտեսության մեջ, և ՀՀ-ում կանանց տնտեսական մասնակցությունը խթանելու մեր մեթոդները համապատասխանում են ՎԶԵԲ-ի արժեքներին»,- ասել է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը:
«Այս ծրագիրը ևս մեկ քայլ է ՀՀ-ում գործարար կանանց զարգացման գործում: Մենք պատրաստ ենք համագործակցել ՀԵԿԱ-ի հետ «Գործարար կանայք» ծրագրի շրջանակում՝ ընդգրկելով նաև ՀԵԿԱ-ի անդամներին»,- ասել է ՎԶԵԲ-ի փոքր բիզնեսի աջակցության խմբի ծրագրի ղեկավար Տիգրան Աղաբեկյանը:
2003թ-ից ի վեր ավելի քան 8,7 միլիոն եվրո ֆինանսավորում է տրամադրվել Հայաստանում ՓՄՁ-ների համար ՎԶԵԲ-ի 1000-ից ավել խորհրդատվական ծրագրերին և շուկայի զարգացմանն ուղղված գործառնություններին:
ՎԶԵԲ-ը, որը պատկանում է 64 պետությունների և երկու միջպետական կազմակերպությունների, աջակցում է շուկայական տնտեսության և ժողովրդավարության զարգացմանը: ՎԶԵԲ-ին կարող եք հետևել web, Facebook և Twitter կայքերում:

EBRD to cooperate with AYWA under new Women in Business Programme
European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) announced cooperation with Armenian Young Women’s Association (AYWA) under new Women in Business Programme to launch in 2015.
The Women in Business Programme in Armenia will assist women-led enterprises to access finance and know-how via dedicated credit-lines for women-led businesses through local banks, and the provision of tailored advisory services, entrepreneurial skills training, business coaching, mentoring as well as with networking opportunities.
The Women in Business Programme will also help to develop sustainable credit mechanisms targeted to women-led enterprises through provision of technical assistance to the EBRD’s local partner banks.
Under the Women in Business Programme, the EBRD and the Armenian Young Women’s Association (AYWA) will work together to promote women’s entrepreneurship and access to key business development services.
In Armenia, the Small Business Support team of EBRD helps small and medium-sized businesses grow, succeed, then grow again becoming genuine catalysts for their local economies. The EBRD team helps to connect its clients to local consultants and international advisers, who can help to further transform a wide range of businesses. From the smallest looking to grow to those going global, our expert network of doers, thinkers and advisers help our clients to step up and start thinking big. We support businesses from many industries, such as food and beverages, wholesale and retail distribution and construction and engineering.
Founded in 2004 with more than 30,000 current members, AYWA's mission is to lead social change and to achieve equal opportunities and recognition for all Armenian women. In 2011, AYWA founded the Women Entrepreneurs’ Network of Armenia which currently holds more than 3,000 members.
“We believe that, when market failures are addressed, obstacles removed and women-led SMEs are given equal opportunities, they can deliver in terms of economic performance and job creation,” said Mark Davis, EBRD Head of Office in Yerevan.
”Women have huge capacity to contribute in the development of Armenia’s economy. We are happy and welcome the cooperation with EBRD. AYWA contributes to the economic empowerment of women and our approach of promoting women’s participation in Armenia’s economy is close to that of EBRD’s values,” said Lilit Asatryan, President of Armenian Young Women’s Association.
“This is yet another step in gathering support to develop women entrepreneurship in Armenia. We are happy to cooperate with AYWA in our Women in Business Programme and to reach out to its members,” noted Tigran Aghabekyan, EBRD Small Business Support National Programme Manager.
Over €8.7 million in donor funding has been committed to more than 1,000 EBRD advisory projects and market development activities for small businesses in Armenia since 2003.
The EBRD, owned by 64 countries and two intergovernmental institutions, is supporting the development of market economies and democracies. Follow us on the web, Facebook and Twitter.