Ստորագրվեց Փոխըմբռնման հուշագիր
2013թ. օգոստոսի 2-ին Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի, Լոռու մարզպետարանի, Վանաձորի, Ախթալայի, Սպիտակի, Ստեփանավանի, Ալավերդու, Շամլուղի, Տաշիրի և Թումանյանի քաղաքապետարանների, Օձունի, Մեծավանի, Աքորու և Շնողի գյուղապետարանների միջև ստորագրվեց Փոխըմբռնման հուշագիր:
Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրվեց Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի կողմից: Ծրագրի գործընկերներն են CISP կազմակերպությունը, Լոռու մարզպետարանը և Վանաձորի քաղաքապետարանը:
Ստորագրելով Փոխըմբռնման հուշագիրը` բոլոր կողմերը պաշտոնապես ամրագրեցին համագործակցային հարաբերությունները` ի նպաստ Լոռու մարզում կանանց սոցիալ-տնտեսական մասնակցության խթանման:
«Կանանց սոցիալ-տնտեսական կարողությունների զարգացմանը և նրանց ձեռներեցության խթանմանն ուղղված յուրաքանչյուր ծրագիր կամ ձեռնարկում, անշուշտ, ողջունելի է և ուշադրության ու սատարման արժանի: Իմ՝ Ալավերդու համայնքապետ աշխատելու տարիներին ևս, Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի հետ համագործակցությունը ցանկալի արդյունքներ տվեց և, վստահ եմ, որ Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի նոր ծրագիրը՝ ուղղված Լոռու մարզի կանանց սոցիալ-տնտեսական կարողությունների զարգացմանը, արդյունավետ է լինելու: Ողջունում եմ այս նախաձեռնությունը»,- նշեց ՀՀ Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը:
Ծրագրի շրջանակներում մշակվելու են համայնքային զարգացմանը նպաստող տեղական տնտեսական ծրագրեր, կազմակերպվելու են մարզի կանանց շրջանում ձեռներեցությունը խթանող ուսումնական և տեղեկատվական դասընթացներ, քննարկումներ, ինչպես նաև ծրագրի շահառուներին տրամադրվելու է ֆինանսական աջակցություն` ՀՀ Լոռու մարզում համայնքների զարգացմանը նպաստող ձեռնարկատիրական ծրագրերի իրականացման համար:
Ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԵՄ-ի կողմից: Բյուջեն կազմում է 768.357,95 եվրո: Ծրագրի տևողությունն է 3 տարի` 2013թ. մայիսից մինչև 2016թ. մայիսը:
ԶԼՄ-ի անդրադարձը Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողությանը.
Երբ տղամարդիկ ստորագրում են, որ կանայք հզորանան
Տղամարդիկ դեմ չեն, որ կանայք հզորանան
Փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի, Լոռու մարզպետարանի և մարզի 12 համայնքների միջև
Երբ տղամարդիկ ստորագրում են, որ կանայք հզորանան / վիդեո
03.08.13 / Առաջին լրատվական - 21:00
Վասն կանանց կարողությունների զարգացման և արտագաղթի նվազեցման
ԿԱՆԱՆՑ ՍՈՑԻԱԼ-ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԶՈՐԱՑՈՒՄ... ՄԻԳ ՀՌԸ
Արթուր Նալբանդյան. «Մենք խնդիր ունենք կանանց զբաղվածության հարցը նաև լուծելու»

The Armenian Young Women’s Association (AYWA), the Lori Marzpetaran, the Municipalities of Vanadzor, Akhtala, Spitak, Stepanavan, Alaverdi, Shamlugh, Tashir, Tumanyan and the Municipalities of Odzun, Metsavan, Aqori and Shnogh villages signed a Memorandum of Understanding (MoU) on 2 August, 2013.
The MoU was signed in the framework of the EU funded project “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” which is implemented by “Armenian Young Women’s Association” NGO. The project partners are CISP organization, Lori Marzpetaran and Vanadzor Municipality.
“Each project or measure connected with social and economic development of women and promoting their entrepreneurship is certainly commendable and worth of attention and support. When I was working as a community mayor my cooperation with “Armenian Young Women’s Association” gave desired results and I’m sure that new project connected with social and economic development of women in Lori region will be effective. I welcome this initiative”: said Lori governor Arthur Nalbandyan.
By signing the Memorandum of Understanding all sides officially stated commitment to encourage women’s participation in social and economic life.
“Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project contributes to the promotion of women’s social and economic empowerment in the Lori region to improve women’s social-economic situation.
The project will design programmes that promote local economic and community development as well as organise educational and informational trainings and discussions among regional women to promote entrepreneurship. It will also provide financial assistance to the beneficiaries of the project to encourage community development through entrepreneurial programmes in the Lori marz.
The “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project is funded by the European Union with 768.357,95 EUR. The duration of the project is three years, from May 2013 to May 2016.