Այս տարի ևս շարադրության և պաստառների մրցույթները կանցկացվեն միասնական: 2010թ. թեման և՜ շարադրությունների, և՜ պաստառների համար հետևյալն է` ՙԿանայք աշխատանքային միջավայրում՚:
Ո'վ կարող է մասնակցել.
Պաստառների մրցույթին կարող են մասնակցել 6-րդ եւ 7-րդ դասարանների աշակերտներ ու աշակերտուհիներ:
Շարադրությունների մրցույթին կարող են մասնակցել 8-րդ, 9-րդ, 10-րդ եւ 11-րդ դասարանների աշակերտներ եւ աշակերտուհիներ, ինչպես նաեւ 1-ին կուրսի ուսանողներ:
Ի'նչ է պահանջվում մասնակիցներից.
Պաստառներ.
Մասնակիցը կարող է ներկայացնել 8-1/2” X 11” (A4) գծանկար, կոլաժ, էսքիզ կամ գունանկար, որը կարտացոլի մրցույթի թեման` <<Կանայք աշխատանքային միջավայրում>>: Աշխատանքը պետք է արտացոլի, թե ինչպիսի հմտություններ կարող են դրսևորել կանայք աշխատավայրում:
Պաստառը պետք է ունենա վերնագիր:
Շարադրություններ.
Լեզուն` հայերեն, բաղկացած հինգ մասերից: Պետք է արտացոլի հեղինակի կարծիքը, մտորումները, գաղափարները <<Կանայք աշխատանքային միջավայրում>> թեմայի վերաբերյալ:
Նպատակն է` խրախուսել ՀՀ երիտասարդներին` արտահայտել իրենց կարծիքն ու գաղափարները թեմայի առնչությամբ. ինչպես են նրանք ընկալում կնոջը, որպես աշխատուժ:
Շարադրությունները կարող են պարունակել հետեւյալ հարցերի պատասխանները:
- Ո՟ր աշխատանքներն են կնոջ համար հարմար:
- Կա՟ն արդյոք այնպիսի աշխատանքներ, որոնք ավելի հարմար են տղամարդու կամ կնոջ համար:
- Պե՟տք է կինը և տղամարդը վաստակեն հավասար գումար:
- Ինչպիսի ՟ հմտություններ կարող է բերել կինը աշխատանքային միջավայր:
Շարադրությունները պետք է գրվեն ինքնուրույն և հանձնվեն մրցույթի կազմակերպիչներին մինչև հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը: Շարադրությունները պետք է գրվեն դպրոցական մեկտողանի տետրի էջին եւ լինեն շարադրության ձեւաչափով: Հեղինակները չպետք է պարզապես մեկ նախադասությամբ պատասխանեն վերոնշյալ հարցերին:
Նկարի և տետրի էջի հակառակ կողմում պարտադիր պետք է ընթեռնելի ձեռագրով նշել մասնակցի անունը, դպրոցը/ուսումնական հաստատւոթյունը, դասարանը/կուրսը, քաղաքը/գյուղը:
Ու՟մ դիմել.
Երևանում` Հայաստանի Երիտասարդ Կանանց Ասոցիացիայի գրասենյակ` (010) 580787 հեռախոսահամարով կամ էլ.հասցեով:
Մարզերում` Խաղաղության Կորպուսի Կամավոր Հիթերին` 077217740 հեռախոսահամարով կամ էլ.հասցեով:
Մրցույթի վերջնաժամկետը.
Բոլոր աշխատանքները պետք է հանձնվեն Խաղաղության Կորպուսի կամ ՀԵԿԱ գրասենյակ` մինչև ս.թ. 2010թ. մարտի 26-ը: Աշխատանքները կամփոփվեն հաջորդող շաբաթվա ընթացքում:
Մրցանակնե՟ր.
Ե՜վ պաստառների, և՜ շարադրությունների համար կլինեն 1-ին եւ 2-րդ մրցանակներ:
Ապրիլի 6-ին Երեւանում տեղի կունենա մրցանակաբաշխության արարողություն, որի ժամանակ հաղթողները կստանան իրենց մրցանակները և կայցելեն Մատենադարան:

Contest “Women in the Workforce”
The Peace Corps Armenia Gender and Development Initiative, the Armenian Young Women’s Association and UNICEF are co-organizing this year’s annual Women’s Day Poster and essay contest. We would like to inform you that it is that time of year again to recognize the women around us by encouraging youth in your area to examine this year’s topic and collecting submissions. This year’s theme for both aspects of the contest is “Women in the Workforce”.
Who can participate? The Poster contest is opened to 6th and 7th form boys and girls. The Essay contest is opened to 8th, 9th, 10th and 11th form boys and girls and to 1st course university students.
What should the participants submit?
Posters: One 8-1/2” X 11” (A4) drawing, collage, sketch, or painting reflecting this year’s theme, “Women in the Workforce”. It should explore the possibilities of how women are perceived in the workforce and what skills they can bring to the workplace. All Posters should include a title.
Essays: A traditional 5-paragraph essay in Armenian explaining their thoughts and ideas on the topic “Women in the Workforce”. The aim is to encourage Armenia’s youth to express their opinions and ideas related to how they perceive women as contributing members of Armenia’s workforce.
The essays can address the questions:
• What jobs are women suited for?
• Are there jobs that are more suitable for men, or for women?
• Should women and men earn the same about of money?
• What skills can women bring to the workforce?
Essays should be written by students on their own time and submitted to the Volunteer by a deadline of their choosing, in order to be submitted to us in a timely fashion. Essays should be submitted on traditional Teter notebooks and must be in essay form. It is not acceptable for students to simply answer the prompted questions in one sentence.
Please ensure the participant’s name, grade, and city/town/village name are clearly written on the backside of the artwork or essay.
Who to contact? In Yerevan, email or call AYWA on (010)580787, or in the regions email/call Heather on 077 217740, .
When is the contest deadline? All submissions must be in the Peace Corps or AYWA Office by Saturday, March 20th, 2010. Judging will be held during the following week.
Are there prizes? Yes, there will be prizes for 1st and 2nd place winners of the national contest for both poster and essay. On April 6th there will be an Awards ceremony in Yerevan for winners, where they will receive their prize and a complementary visit to the Matenadaran.