Կարողությունների զարգացում
2009թ. աշնանը, Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը, Լոդսթար հիմնադրամի հետ համատեղ կազմակերպեց Սոցիալական ձեռներեցության վերաբերյալ սեմինար գործարարների, ներդրողների և մասնավոր հիմնադրամների համար, որը վարեցին Աշոկա հիմնադրամի, Համայնքային հիմնադրամ ցանցի և Բարեգործական ինստիտուտի փորձագետները:
Հաջորդիվ, Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը Չեխիայի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ նախաձեռնեց սոցիալական ձեռներեցության մեկնարկային ծրագիր՝ ՀԿ-ների համար դասընթացների, խորհրդատվության և կոնկրետ ձեռնարկատիրական նախագծերի ֆինանսական աջակցության միջոցով։ Ծրագրի նպատակն էր Հայաստանում և Վրաստանում ստուգել սոցիալական ձեռնարկության` որպես կենսունակ բիզնես մոդելի, զարգացումն այն հասարակական կազմակերպությունների համար, որոնք ստեղծելով իրենց կից բիզնես օղակը տեղական օրենսդրության շրջանակներում, շահույթ են հետապնդում սոցիալական խնդիրներ լուծելու իրենց առաքելությունն իրականացնելու նպատակով:
Ծրագիրը սկսվեց հասարակական կազմակերպությունների աշխատանքը կարգավորող օրենսդրական դաշտի և երկրում սոցիալական ձեռներեցության վիճակի գնահատմամբ: Քառօրյա սեմինարի ընթացքում 17 հասարակական կազմակերպությունների 30 ներկայացուցիչներ հարստացրին իրենց գիտելիքները ձեռնարկատիրական մտահղացումների և (կամ) գործողությունների ընտրության, փորձարկման և պլանավորման վերաբերյալ:
Նորաստեղծ Սոցիալական ձեռնարկություններ
2010 թվականի սկզբին ԵՀՀ-ի կողմից հայտարարված դրամաշնորհային մրցույթին ներկայացված ինը ծրագրերից երեքն արժանացան փոքր դրամաշնորհների, որին հաջորդեց Վրաստանի գործընկերների հետ համատեղ ուսուցողական այցը Չեխիայի Հանրապետություն` ՀԿ-ների կողմից ձեռնարկատիրական գործունեության միջոցով ռեսուրսներ գոյացնելու լավագույն փորձն ուսումնասիրելու նպատակով:
Ձեռք բերված փորձի և դրամաշնորհային ֆինանսավորման արդյունքում, Ճամբարակի համայնքում գործող հաշմանդամ երեխաների ծնողների «Աստղացոլք» ՀԿ-ն զարգացրեց փայտագործության սոցիալական ձեռնարկությունը, որտեղ աշխատում են չորս տեղաբնակներ, այդ թվում` երկու հաշմանդամ: Փայտագործական արտադրանքի վաճառքից ստացված հասույթը տրամադրվում է ամենօրյա ցերեկային խնամքի կենտրոնին, որտեղ երեխաների մեծ մասը հաշմանդամ են կամ պատկանում են սոցիալապես անապահով խմբերին (օրինակ, փախստական կամ ծնողազուրկ երեխաներ):
Մեկ այլ նախագծի արդյունքում «Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիա» ՀԿ-ն հիմնել է կարուձևի արհեստանոցներ Ախթալայում և Եղեգնաձորում, որտեղ հիմնականում աշխատում են կանայք սոցիալապես խոցելի խմբերից: Դիտե՛ք և գնե՛ք այստեղ:
Սոցիալական ձեռնարկության մոդելը հաջողությամբ կիրառվել է նաև «Գորիսի երիտասարդական միություն» ՀԿ-ի կողմից: Տեղացի կանայք զբաղվում են անկողնային և մանկական սպիտակեղենի արտադրությամբ եվ արտադրանքը վաճառում են տեղի հյուրանոցներին, հիվանդանոցներին և խանութներին:
2011թ. ԵՀՀ-ն ֆինանսավորեց «Հայկական ճամբար» բարեգործական հասարակական կազմակերպության սոցիալական ձեռնարկություն հիմնելու նախաձեռնությունը: Հատուկ կարիք ունեցող թվով քսան մարդ արդեն մասնակցել են կավագործության դասընթացների, որոնցից առնվազն տաս լավագույն սաները աշխատանքի կանցնեն նույն արհեստանոցում: Նախագծի սոցիալական նպատակը սպորտի խթանումն է հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց շրջանում` զուգահեռաբար կազմակերպելով տարբեր միջոցառումներ:
ԶԼՄ-երը ծրագրի մասին
- Սոցիալական ձեռներեցությունը համայնքներում.«Անկախ» թերթ
- ԵՀՀ Սոցիալական ձեռներեցություն ծրագրի մասին հոդված «Ամերիկյան առևտրի պալատը Հայաստանում» պարբերականում: Կարդացե՛ք այստեղ:

Capacity development
In the fall of 2009 EPF, in cooperation with Lodestar Foundation, organized a half-day seminar on Social Entrepreneurship for businesses, investors, and private foundations with presentations by experts from the Ashoka Foundation, Community Foundation Network, and the Institute for Philanthropy.
Later on with funding leveraged from the Czech Foreign Ministry, Eurasia Partnership Foundation initiated a pilot project on Social Entrepreneurship (SE) for NGOs through trainings, consulting and grant support for concrete entrepreneurial projects. The program aimed at assessing the development of SE as a viable business model for organizations that earn profit as business entities, but that are driven by their social mission.
The program began with an assessment of the non-governmental sector in Armenia, the legislative framework regulating non-profit organizations, and the state of social entrepreneurship in the country. Some thirty people from seventeen NGOs participated in an EPF-led, four-day seminar devoted to selecting, testing, and planning income generating ideas and/or practices.
Established Social Enterprises
In early 2010, nine projects were submitted within the grant competition on SE and three of them were awarded EPF small grants which has been followed by a study tour to the Czech Republic (together with Georgian peer organizations) to learn the best practices of NGOs successfully generating resources through business activities.
As a result of that knowledge and the grants awarded, the “Astghatsolq” Disabled Children’s and Parents’ NGO established a woodcraft production social enterprise in Chambarak community, where four local people, two of them with disabilities, are employed. The NGO used the proceeds from the sales of the wooden handicrafts to a newly-established day-care center for local children, with a majority of them with disabilities or from marginalized groups.
Another project resulted in the establishment of quilt-making studios in Aghtala and the Yeghegnadzor communities by the “Armenian Young Women’s Association” NGO. These involve mainly socially vulnerable women who are engaged in making quilts and quilted handicrafts in those studios. See and buy here.
The social enterprise model was successfully established in the south of Armenia, by the third grantee, the “Goris Youth Union” NGO, where local women produce bed-sheets, child-care linen and other manufactured products, which are then sold to local hotels, hospitals and in stores.
In 2011, EPF supported the initiative of the “Armenian Camp” Charitable NGO to set up a social enterprise. Twenty people with limited abilities have been trained in the production of ceramics, while the grantee will ensure employment at the newly established ceramics studio for at least the ten most skilful trainees. The social objective of this enterprise is the organization of particular types of sport training and sport events to promote sports among disabled people.
In the media
Please read an article about EPF’s Social Enterprise project at AmCham’s magazine, following this link.