Լիլիթ Չիթչյան. Մարդիկ պետք է արժեւորեն սեփական ձայնը եւ գնան ընտրությունների
Մայիսի 3-ին Քաղաքացիական հասարակության համագործակցության ցանցը «Քվեարկենք հանուն փոփոխությունների» ծրագրի շրջանակներում Երեւանում կազմակերպեց ֆլեշ մոբ՝ «Իմ քվեն ուժ է» խորագրով:
Ցանցի երիտասարդական թեւի ներկայացուցիչները՝ Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի անդամների հետ միասին «Իմ քվեն ուժ է, իմ ձայնը՝ որոշիչ» լուռ ուղերձ հղեցին հանրությանը՝ ուղերձ-կոչով թղթիկները ուղղակի փակցնելով անցորդների թեւերին ու պայուսակներին: Դրանով ակցիայի մասնակիցները կոչ էին անում ընտրողներին արժեւորել սեփական ձայնը եւ գնալ ընտրություններին:
Ակցիայի երկրորդ հանգրվանը մետրոյի Երիտասարդական կայանն էր, որտեղ ակցիայի երիտասարդ մասնակիցները դիմավորում էին գնացքներից դուրս եկող մարդկանց եւ իրենց ուղերձները հանձնում նրանց, ապա «Իմ քվեն ուժ է» կարգախոսը պատկերող վերնաշապիկներով երիտասարդները երթեւեկեցին շարժասանդուղքով՝ այդպիսով նորից կոչ անելով մարդկանց գնալ ընտրությունների:
Ինչպես «Նոյյան Տապանի» թղթակցի հետ զրույցում նշեց Քաղաքացիական հասարակության համագործակցության ցանցի համակարգող Լիլիթ Չիթչյանը, ակցիան քաղաքականացված չէ. «Մենք որեւէ մեկին չենք սատարում, այլ ընդամենը ուզում ենք խոսել ընտրական իրավունքի մասին եւ այն մասին, թե որքան կարեւոր է, որ մարդիկ գնան ընտրություններին եւ արժեւորեն իրենց ձայնը Ազգային ժողովի գալիք ընտրություններում եւ ընդհանրապես բոլոր այլ ընտրություններում»:
Լ.Չիթչյանը նշեց, որ ծրագրի շրջանակներում սա առաջին միջոցառումն է, բայց ի լրումն դրան 27 անդամ կազմակերպությունից կազմված Ցանցի գործընկեր կազմակերպությունները /դրանց թվում են՝ «Շիրակ» հասարակական կազմակերպությունների միությունը, Ընդդեմ իրավական կամայականության ՀԿ-ն եւ «Օքսֆամ» կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղը/ մարզերում հանդիպում են պատգամավորության թեկնածուների հետ, նրանց փոխանցում առողջապահության եւ գյուղատնտեսության ոլորտներին առնչվող ծրագրային առաջնահերթություններ՝ առաջարկելով ստորագրությամբ ամրագրել հիշյալ ոլորտների առաջնահերթ խնդիրները ԱԺ-ի քննարկման առարկա դարձնելու իրենց նախընտրական խոստումները: Լիլիթ Չիթչյանը նկատեց, որ պատգամավորության թեկնածուները մեծամասամբ իրենց նախընտրական խոստումները ստորագրում են:
Ընտրություններից հետո Ցանցի անդամ կազմակերպությունները կսկսեն ստորագրված խոստումների հիման վրա իրականացնել մոնիթորինգ՝ պարզելու, թե ինչպես են այդ խոստումները եւ ծրագրային առաջարկները ներառվել այս կամ այն կուսակցության, կամ այս կամ այն պատգամավորության թեկնածուի ծրագրում եւ ինչպես է նա առաջ մղում այդ խնդիրները Ազգային ժողովում: «Այս մոնիթորինգը կիրականացվի 5 տարվա ընթացքում, բայց առաջին արդյունքները կարող ենք ունենալ արդեն այս աշնանը, ինչպես ասում են՝ երկաթը տաք-տաք են ծեծում, եւ առաջին նստաշրջանում պիտի տեսնենք, թե որքանով են առողջապահական ու գյուղատնտեսական խնդիրները բարձրացվել եւ որքանով են դրանք առաջ մղվում, որովհետեւ գուցե մենք դրանց լուծումները շուտ չտեսնենք, բայց խնդիրների բարձրացումն իսկ արդեն շատ կարեւոր կլինի մեզ համար»,- ասաց Լ. Չիթչյանը:
Նախընտրական շրջանում գործընկեր կազմակերպությունները մարզերում կազմակերպում են ընտրողների հետ պատգամավորության թեկնածուների հանդիպումները, ինչպես նաեւ անցկացնում ընտրական իրավունքին, քվեարկության բուն գործընթացի վերաբերյալ ուսուցման ծրագրեր:

Lilit Chitchyan: People have to value their vote and go to the elections
On May 3, the Civil Society Partnership Network organized a flashmob called “My Vote is Power” in Yerevan as part of the project called “Voting for Changes”.
The representatives of the network’s youth wing and members of the Armenian Young Women’s Association silently conveyed the message of “My Vote is Power, My Vote is Decisive” by clipping the flyers with the message on the arms and bags of passers-by. Through this, the participants of the action called on voters to value their vote and go to the elections.
The second stop was at the Eritasardakan metro station where the young participants of the action greeted the people coming out of the metro wagons, handed them the flyers and went up the escalator with shirts reading “My Vote is Power” with the purpose of calling on people to participate in the elections.
As coordinator of the Civil Society Partnership Network Lilit Chitchyan told “Noyan Tapan”, the action wasn’t politicized. “We don’t support anyone. We simply want to talk about the right to vote and how important it is for people to go to the upcoming National Assembly elections, value their votes in these elections and in all elections for that matter.”
Chitchyan mentioned that this was the first event held within the framework of the project, the partnering organizations of the 27-member Network (Shirak Association of NGOs, “Against Arbitrary Rights” NGO and Oxfam Great Britain Armenia) organize meetings with deputy candidates in the provinces, informed them about the priorities of the project related to healthcare and agriculture and proposed to them to sign and confirm their pledges to turn the primary issues of the mentioned spheres into topics for discussion in the National Assembly. Lilit Chitchyan noted that the majority of deputy candidates signed to confirm their pledges made during the election campaign.
After the elections, the Network’s member organizations will start monitoring based on the pledges to find out how those pledges and project proposals were included in the program of this or that political party or deputy candidate and how the parties and deputies promote those issues in the National Assembly. “This monitoring will be conducted in the course of five years, but we will be able to see the first results in the fall. As they say, you have to strike while the iron is hot. In the first sitting, we have to see to what extent the deputies and political parties have raised the issues related to healthcare and agriculture and to what extent those issues are being promoted. We might not see speedy solutions, but raising those issues is already very important for us,” said Chitchyan.
During the election campaign, the partnering organizations organize the deputy candidates’ meetings with voters and hold courses on electoral rights and the main electoral process.