2013թ. սեպտեմբերի 25-ին, Երևանում ստորագրվեց Փոխըմբռնման հուշագիր ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության և Գյուղատնտեսական Դաշինքի (ԳԴ) միջև: Ի թիվս Գյուղատնտեսական Դաշինքի այլ անդամ-կազմակերպությունների` հուշագիրը ստորագրեց նաև Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան:
Փոխըմբռնման հուշագրի նպատակն է` ապահովել համագործակցության շրջանակ և օժանդակել կողմերի միջև գործակցության սերտացմանը, որը կնպաստի Հայաստանի գյուղատնտեսության կայուն զարգացմանը:
Հուշագրի ստորագրմամբ կողմերը պարտավորվեցին պարբերաբար միմյանց տեղեկացնել և խորհրդակցել ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ, սահմանված պարբերականությամբ անցկացնել հանդիպումներ` քննարկելու համատեղ իրականացվող գործունեությունների կատարման ընթացքը և ծրագրավորելու հետագա գործողությունները, ինչպես նաև միմյանց հրավիրել և ուղարկել ներկայացուցիչներ այն հանդիպումներին ու համաժողովներին, որոնք կողմերը կկարևորեն:
Գյուղատնտեսական Դաշինքը ստեղծվել է 2011թ. և ընդգրկում է 15 տեղական, ազգային և միջազգային կազմակերպություններ, որոնք միավորել են իրենց ջանքերն ու փորձը ՀՀ գյուղատնտեսության ոլորտում առկա խնդիրների լուծմանն աջակցելու նպատակով:

Memorandum of Understanding has been signed
On September 25 2013 Memorandum of Understanding has been signed between Ministry of Agriculture and Agricultural Alliance. Along with other member-organizations of Agricultural Alliance Armenian Young Women’s Association signed the Memorandum.
Memorandum of Understanding aims to provide a framework of cooperation and facilitate closer cooperation between the parties, which will contribute to the sustainable development of agriculture in Armenia.
Memorandum parties engaged regularly inform and consult each other on issues of common interest, frequently hold meetings to discuss the implementation of joint activities and planning future operations, as well as to invite each other and send representatives to the meetings and conventions, which both parties raise.
Agricultural Alliance was formed in 2011 and includes 15 local, national and international organizations that combine their efforts and experience to assist in solving the problems in the agricultural sector.