2013թ. օգոստոսի 13-22-ը Ուկրաինայի Թեոդոսիա քաղաքում անցկացվեց «Մշակույթի նոր շունչ. հարստացրու ժառանգությունն արվեստների կյանքով» ծրագրի շրջանակներում 5-րդ ստեղծագործական աշխատաժողովը, որին մասնակցում էին ստեղծագործ երիտասարդներ Հայաստանից, Ուկրաինայից և Վրաստանից: Աշխատաժողովի արդյունքները հանրությանը ներկայացվեցին օգոստոսի 22-ին, Թեոդոսիայի հնագիտության թանգարանում տեղի ունեցած եզրափակիչ ցուցահանդեսի շրջանակներում:
«Մշակույթի նոր շունչ. հարստացրու ժառանգությունն արվեստների կյանքով» ծրագիրն իրականացվում է Արևելյան գործընկերության մշակութային ծրագրերի շրջանակներում, Հայաստանում` Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի, Հարավային Ուկրաինայում (Հերսոն, Նիկոլաև, Օդեսա և Ղրիմ)` «Տոտեմ» երիտասարդական նախաձեռնությունների հերսոնյան կենտրոնի և «CCC ստեղծագործական կենտրոն» բարեգործական հիմնադրամի և Վրաստանում` «Դրոնի» ասոցիացիայի կողմից` Եվրամիության ֆինանսավորմամբ:
«Մշակույթի նոր շունչ. հարստացրու ժառանգությունն արվեստների կյանքով» ծրագրի հիմնական նպատակներն են` ավանդական մշակութային ժառանգության հիման վրա խրախուսել և տարածել մշակութային և ստեղծարար նորարար լավագույն օրինակները, ինչպես նաև թանգարանների հետ համագործակցության գործընթացում ընդգրկել հասարակական կազմակերպություններին, ստեղծագործ միավորումներին և անհատ հեղինակներին` թանգարաններին նոր կյանք հաղորդելու, նոր այցելուներ ապահովելու և հանրության համար ավելի բաց ու գրավիչ դարձնելու համար:

From August 13 until 22, 2013 within the “New Breath of Culture: Fill Heritage with Life of Arts” project the 5th creative workshop took place in Theodosia, Ukraine, in which participated creative young people from Armenia, Ukraine and Georgia. The results of workshop presented to public on August 22, within the final exhibition in the Museum of Archeology in Theodosia.
Within the frameworks of the Eastern Partnership Culture Programs the “New Breath of Culture: Fill Heritage with Life of Arts” project is implementing by the Armenian Young Women’s Association in Armenia, by Kherson city Centre of Youth Initiatives “Totem” and “CCC creative center” charity fund in South Ukraine (Kherson, Nikolayev, Odesa and Ghrim) and by the “Droni” association in Georgia, funded by European Union.
The main purposes of the “New Breath of Culture: Fill Heritage with Life of Arts” project are to foster and spread the best cultural and creative innovative examples, as well as to involve NGOs, creative associations and individual authors in the process of partnership with the museums for giving a new life to museums, providing new visitors, making more open and attractive for public on the base of traditional cultural heritage.