ՀԵԿԱ-ն` Խորովածի 6-րդ համահայկական փառատոնին
Ախթալայում Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի (ՀԵԿԱ) մասնակցությամբ և աջակցությամբ տեղի ունեցավ արդեն ավանդական դարձած Խորովածի 6-րդ համահայկական փառատոնը:
Փառատոնին մասնակցում էին ոչ միայն հայկական ռեստորաններ, այլև թիմեր Վրաստանից, ՀՀ Պաշտպանության նախարարության թիմը, Վանաձորի մանկատան և հատուկ դպրոցների սաների թիմը և այլն:
Հաղթողներն ընտրվեցին «Լավագույն համ», «Լավագույն գաղափար», «Լավագույն արտաքին տեսք», «Հանդիսատեսի համակրանք», «Լավագույն տաղավար» և այլ անվանակարգերում: Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան պատվոգրի և մրցանակի արժանացավ «Բարեհամբույր թիմ» անվանակարգում:
«Ժիրայր Ասատրյան հիշատակի հիմնադրամի» և ՀԵԿԱ-ի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանի կողմից Ժիրայր Ասատրյանի անվան հատուկ մրցանակի արժանացավ ՀՀ Պաշտպանության նախարարության թիմը:
Փառատոնն ուղեկցվեց ՀՀ Պաշտպանության նախարարության նվագախմբի, The Beautified Project ռոք-խմբի կատարումներով, ազգային երգ ու երաժշտությամբ և պարային խմբերի ելույթներով:
Խորովածի համահայկական փառատոնն անցկացվում է 2009 թվականից: Փառատոնի գաղափարի ստեղծման և կյանքի կոչման գործում իր ուրույն դերն է ունեցել Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան: Փառատոնը նպատակ է հետապնդում նպաստել միջազգային ու ներքին զբոսաշրջության շուկայում Հայաստանի և Ախթալա համայնքի՝ որպես բարենպաստ և գրավիչ զբոսաշրջավայրի նկարագրի ձևավորմանը, նպաստել հայկական ավանդույթների և մշակույթի պահպանությանն ու զարգացմանը՝ մասսայականացնելով և միջազգայնորեն ճանաչելի դարձնելով հայկական ավանդական ուտեստները, այդ թվում՝ խորովածի զանազան տեսակները:

The 6th traditional barbeque festival was held with the support and participation of Armenian Young Women’s Association (AYWA) in Akhtala.
The teams of the Ministry of Defense of RA, the students of special schools and Vanadzor orphanage, Armenian restaurants and also teams from Georgia were participated in the festival.
The winners were nominated in “The Best Taste”, “The Best Idea”, “The Best Appearance”, “The Audience Sympathy”, “The Best Booth” and other nominations.
Armenian Young Women’s Association was awarded the prize and certificate in “The friendly team” nomination.
The team of the Ministry of Defense of RA was awarded Zhirayr Asatryan special prize by the “Zhirayr Asatryan memorial fund” and president of AYWA Lilit Asatryan.
The festival is accompanied with the performances of the Orchestra of the Ministry of Defense, The Beautified Project rock band, national songs, music and dance groups’ performances.
The panarmenian barbeque festival has been conducted since 2009. Armenian Young Women’s Association has its unique role in creation and realization of festival idea. The festival aims to contribute the image formation of Armenia and Akhtala community as an attractive and favorable tourism destination in domestic and international market. It also aims to contribute the development and maintenance of culture and traditions by making popular and internationally recognizable Armenian traditional dishes especially various types of barbeque.